REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Szczepienia

Opublikowano 05 marca 2021, autor: jb

Brak możliwości zapisania się na szczepienie. Odwoływane zabiegi. Odwoływane dostawy szczepionek. Tak w praktyce wygląda system szczepień przeciwko koronawirusowi. W kraju najmniej szczepień dziennie robi się w województwie lubuskim.

Obecnie trwają szczepienia nauczycieli, drugie dawki podawane są osobom z grupy 0. Do końca marca mogą się szczepić osoby powyżej 70 roku życia, którym udało się znaleźć wolny termin w którejś przychodni.

W tym tygodniu powinny ruszyć zapisy na szczepienia dla osób powyżej 60 roku życia, ale nie ruszyły. Miały rozpocząć się szczepienia służb mundurowych, dla nich też nie ma jeszcze wyznaczonego terminu. Ministerstwo Edukacji i Nauki najpierw ogłasza, że szczepieni będą także pracownicy obsługi szkół, ale nie wiadomo kiedy.

Nie starczyło nawet miejsc dla wszystkich po 70 roku życia, którzy chcieli zapisać się na szczepienie. W dodatku, przez to, że do szpitali i przychodni dociera mniej szczepionek niż zaplanowano, zabiegi i tak trzeba przekładać.

 

Szczepią najmniej

Choć do tej pory w kraju zaszczepiono już 3 mln 619.316 osób, 1mln 281 179 z nich przyjęło dwie dawki. Nie da się dokładnie policzyć, kiedy zaszczepić będą mogli się wszyscy chętni.

 W powiecie żarskim zaszczepiono do tej pory 9.673 osoby. 3508 z nich przyjęły już dwie dawki. W ostatniej dobie w powiecie zaszczepiono 440 osób, ale 48 godzin wcześniej już tylko 178 osób. 

W powiecie żagańskim zaszczepiono  4.255 osób, dwie dawki przyjęło 1.521 osób. W ostatniej dobie zaszczepiono w powiecie 246 osób, ale już poprzedniego dnia było ich mniej, bo tylko 125.

-Zdarzały się już przenosiny terminów szczepienia dla nauczycieli, ale to nie wynika z naszej winy. W takim przypadku powiadamiamy pacjentów przynajmniej dzień wcześniej, a terminy przenoszone były o około dwa dni – mówi Justyna Wróbel – Gądek, rzeczniczka 105. Szpitala Wojskowego. W szpitalu zaszczepiono do tej pory ponad 790 nauczycieli. Ze zgłoszonych 1296 osób uprawnionych do szczepienia w grupie zero, dwie dawki przyjęło już 1269 osób. -Mamy też zaszczepione 90 procent kadry medycznej Czarnej Dywizji, która jest w Polsce – dodaje rzeczniczka.

W naszym województwie zaszczepiono do tej pory 89.232 osoby. W ostatnie dobie przeprowadzono łącznie 3.939 szczepień. Dwie dawki szczepień przyjęło 32.346 osób.Województwo lubuskie jest na szarym końcu listy pod względem dziennej liczby zaszczepionych osób. Więcej od nas dziennie szczepi się osób nawet  w mniejszym województwie opolskim. Najwięcej, bo 21.581 osób dziennie zaszczepiono ostatnio w województwie mazowieckim.

 

Może za rok

Zamieszanie z dostawami szczepionek utrudnia określenie, kiedy pozostali będą mogli skorzystać ze szczepienia. Tylko w czwartek (4.03.)firma AstraZeneca odwołała zaplanowaną dostawę szczepionek na ten dzień. Miały wtedy do kraju dotrzeć 62 tysiące dawek szczepionki. Prawdopodobnie zostanie ona dostarczona w poniedziałek, 8 marca.

Stworzony na początku programu szczepień kalkulator, który pozwala określić przybliżony czas oczekiwania na szczepionkę, wyznacza zbliżony termin dla prawie wszystkich grup wiekowych. 

Kalkulator przewiduje, że osoby niepracujące w wieku 65 lat, będą mogły przyjąć pierwszą dawkę około 11 kwietnia, choć na razie nie ma nawet informacji o zapisach dla tej grupy wiekowej. System wylicza, że przyjąć szczepionkę firmy Moderna będą mogli oni w okolicach połowy lipca, a AstraZeneca w połowie września.

Wszyscy poniżej 60 roku życia z kalkulatora szczepień mogą dowiedzieć się, że dwie dawki szczepionką Pfizer powinni przyjąć najpóźniej do końca czerwca 2022 roku. Szczepionką firmy Moderna miałby się zakończyć do końca lipca, a AstraZeneca do końca sierpnia przyszłego roku.

W naszym regionie nie ma już miejsc na szczepienia w żadnej poradni i przychodni, gdyby terminu szukały nawet osoby powyżej 70 i 80 roku życia. Terminy wyznaczone były do końca marca, choć nie wszystkim udało się zapisać.

Od początku szczepień w kraju odnotowano 3.872 wystąpienia odczynów poszczepiennych po przyjęciu przynajmniej jednej dawki. Do tej pory zutylizowano też 4.932 dawki szczepionek.

 

 Z ostatniej chwili

Kolejne zmiany ogłoszono w czwartek, 4.03.

Żeby zwiększyć liczbę osób zaszczepionych chociaż jedną dawką, wydłużono terminy pomiędzy pierwszą a drugą dawką. Szczepionkę firmy Pfizer w drugiej dawce będzie można przyjąć po 42 dniach (nie po trzech tygodniach, jak było do tej pory), a firmy AstraZeneca aż do 12 tygodni. Wiadomo też, że osoby, które przeszły zakażenie kornawirusem będą mogły być szczepione po 6 miesiącach od zakażenia i przyjmą jedną dawkę.

10.03.  ma ruszyć rejestracja na szczepienia dla osób przewlekle chorych (grupa 1B), a ich szczepienia mają rozpocząć się od 15.03. W tej grupie znaleźli się m.in pacjenci onkologiczni, dializowani, wentylowani mechanicznie. Do tej grupy włączono też osoby, które oczekują na przeszczepy.

Zapisy na  szczepienia dla osób w wieku 65-69 lat podzielono na kilka etapów. W dniach 11-13.03. rejestrowane będą osoby urodzone w 1952 roku. W dniach 18-20.03. rejestrować się będą mogły osoby urodzone do roku 1954, a od początku kolejnego tygodnia 22-24.03. o termin będą mogły pytać osoby urodzone do 1956 roku. Od 25.03. ponownie będą mogli się rejestrować wszyscy, którzy ukończyli 70 lat i więcej. 

Minister Michał Dworczyk zapowiedział też, że żadne nowe obostrzenia na pewno nie będą wprowadzone na nadchodzący weekend (6-7.03.). Po posiedzeniu sztabu zarządzania kryzysowego w piątek, 5.03., zostanie podjęta decyzja o ewentualnych obostrzeniach od przyszłego tygodnia.

Napisz komentarz »