REKLAMA

Samorząd

Prokurator w ZGM

Opublikowano 05 marca 2021, autor: nk

Czarne chmury nad ZGM w Żarach. Prokuratura bada, czy doszło tam do przestępstwa.

Żarska prokuratura zajmuje się sprawą nieprawidłowości w żarskim Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej, w którym prezesem jest Krzysztof Tuga.

– Prowadzimy postępowanie przygotowawcze – przyznaje Robert Brzeziński, prokurator rejonowy w Żarach.

Edyta Gajda, radna dopytywała (26.02) Danutę Madej, burmistrz Żar czy zamierza na czas trwania postępowania zawiesić w czynnościach prezesa Tugę. Odpowiedzi nie dostała. Musi poczekać, aż… urzędnicy odniosą się do oficjalnej interpelacji. Czy burmistrz wiedziała o zaniedbaniach i nieprawidłowościach w spółce miejskiej? Tu też nad odpowiedzią burmistrz myśli.

Zemsta polityczna

Wokół ZGM zrobiło się głośno, gdy prezes spółki wystąpił do Rady Miasta o zgodę na dyscyplinarne zwolnienie z pracy Anny Słodkowskiej, opozycyjnej radnej pracującej w ZGM. Powodem miało być wszczęcie postępowania w prokuraturze, które miało mieć związek z pracą radnej. Wtedy głośno mówiło się, że to polityczna zemsta, za to że Słodkowska jest w opozycji do burmistrz Żar. Radni popierający D.Madej przegłosowali wniosek prezesa, zanim zakończyło się postępowanie w jej sprawie.

Dobro milczy, zło panuje

– Przedstawiono mnie w świetle nieuczciwej osoby, ale przekaz był jednostronny. Obawiałam się, że na mnie się to skupi, ale w pewnym momencie musi ktoś coś ruszyć. Jeżeli dobro milczy, to zło panuje. W spółce jak ktoś się odważył powiedzieć o nieprawidłowościach, to miał problemy. Były nawet takie przypadki, że uczciwi ludzie tracili pracę, albo byli przenoszeni na gorsze stanowiska – mówi Anna Słodkowska, radna z PO.

Swój człowiek

Czy wobec prezesa burmistrz zastosuje podobne środki do czasu zakończenie sprawy? Trudno w to uwierzyć. Krzysztof Tuga został prezesem ZGM w 2015 roku, po tym jak Danuta Madej po raz pierwszy wygrała wybory na burmistrza Żar. Jest jednym z jej najbliższych współpracowników w Forum Samorządowym. Średnia jego zarobków to 14 tys. 333 zł co miesiąc.

komentarz »
  1. Jola 15 marca 2021 13:10 - Odpowiedź

    Może szanowna Prokuratura zajmie się konfliktem innej spółki z mieszkańcami Gminy.
    Pozostali Prezesi spółek miejskich może też nie są w porządku wobec prawa.
    Duże wątpliwości budzi remont ulicy Zielonogórskiej, Staszica i przejęcie Pałacu.

Napisz komentarz »