REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Na wysoki połysk

Opublikowano 05 marca 2021, autor: bj

Ponad 30-milionowy budżet, pół dekady budowy i chirurgia w Żarach wyszła, jak spod igły. Wszystko dla 46 pacjentów, bo tyle łóżek pomieści nowa siedziba przeniesionego z Żagania oddziału.

Większej i droższej inwestycji w 105 Szpitalu Wojskowym w Żarach dotąd nie było. We wtorek, 2.03. został otwarty nowy budynek szpitalny, w którym mieści się oddział chirurgii ogólnej z pododdziałem chirurgii onkologicznej i urologii z blokiem operacyjnym, oddział anestezjologii i intensywnej terapii, a także pracownia endoskopii oraz centralną sterylizatornię. Koszt całości to ponad 30 mln zł, 3 tys. 500 mkw. powierzchni, 46 łóżek i trwająca 5 lat budowa, za to nowoczesny wygląd i pachnące nowością sprzęty. Pieniądze na budowę i wyposażenie przekazało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Całość stanęła przy istniejącym już budynku z m.in. oddziałem ortopedycznym. W ten sposób zostały połączone bloki operacyjne oddziałów. Na salach operacyjnych lekarze będą mieli podgląd na żywo za pomocą kamer.

Endoskopia jeszcze nie pracuje

– Rozszerzamy zakres chirurgii mało inwazyjnej o zabiegi laparoskopowe wycinania guzów jelita grubego, pęcherzyki żółciowe, wyrostki, wszystkie dotyczące jamy brzusznej, kończyn dolnych, klatki piersiowej. Do tego przypadki urazowe – mówi Zdzisław Ogrodowczyk, specjalista chirurgii ogólnej, ordynator chirurgii ogólnej z pododdziałem chirurgii onkologicznej i urologii.

OIOM zaprezentował gościom Zdzisław Łacny, specjalista anestezjolog i intensywnej terapii, ordynator anestezjologii i intensywnej terapii, a pracownię endoskopową Maciej Zduniak, gastroenterolog i specjalista chorób wewnętrznych. Poza nim będzie tu pracował Wojciech Barczyk, specjalista gastroenterologii, chorób wewnętrznych i chorób zakaźnych

Uruchomiona w Żarach pracownia nie ma wpływu na działanie swojej odpowiedniczki w Żaganiu. – Żagańska  była zamknięta tymczasowo, w związku z uruchamianiem pracowni w Żarach. Ta ostatnia jeszcze nie pracuje. Będziemy o terminie jej uruchomienia informować. Otwarta jest pracownia endoskopii w Żaganiu. Docelowo obie pracownie, zarówno w Żarach jak i w Żaganiu będę przyjmowały pacjentów i realizowały badania-wyjaśnia Justyna Wróbel-Gądek, rzeczniczka szpitala.

– Szpital z nazwy wojskowy będzie służył wszystkim pacjentom, nie tylko żołnierzom i personelowi wojska. Sprzęt spełnia wszystkie kryteria nawet do leczenia najcięższych schorzeń-zapewnia Artur Lipczyński, komendant szpitala.

 

 

Napisz komentarz »