REKLAMA

Samorząd

Nie obetną i nie podniosą

Opublikowano 05 marca 2021, autor: bj

Na podwyżkę sołtysi w gminie Żary nie mają co liczyć.

O diety sołtysów pytał (na sesji 25.02) Kazimierz Ostrowski, radny i były sołtys Złotnika.

– Część z sołtysów nie roznosi decyzji podatkowych. Do tego są mniejsze, większe miejscowości. W jednej jest 50 numerów, w innych 200. To powinno być jakoś zróżnicowane, odzwierciedlone w tej diecie-mówi K. Ostrowski. Wcześniej pytał, ilu sołtysów nie odwiedzało swoich mieszkańców z kwitami na podatek od nieruchomości i ile to gminę kosztowało.

– Decyzji podatkowych nie roznosiło 11 sołtysów. Koszt przesłania ich za pośrednictwem poczty wyniósł 20 tys. zł – informuje Barbara Karpowicz, skarbnik gminy.

– Na pewno nie będziemy obcinać diet dlatego, że nie wszyscy sołtysi roznieśli decyzje.  Mamy wyjątkowy czas pandemii.-mówi Leszek Mrożek, wójt gminy Żary.

-Były sygnały od mieszkańców, że obawiają się odbierać decyzji od sołtysa, który chodzi  od domu do domu. Dlatego zdecydowaliśmy się na skorzystanie z usług poczty-dodaje B. Karpowicz.

– Do tej pory sołtysi robili to nieodpłatnie. Myślę, że jak będzie już bezpiecznie, problemu nie będzie -przypuszcza L. Mrożek.

Może dorzucić?

– Może o podwyżce raczej powinniśmy myśleć? W „Regionalnej” czytałem, że w gminie Iłowa zostały diety podniesione – zapytał Leszek Kasprów, przewodniczący Rady Gminy i sołtys Siodła.

– Na podwyżkę pieniędzy w budżecie na pewno nie mamy. W Iłowie dołożyli, bo oni tam mieli około 200 zł do tej pory – odpowiada L. Mrożek.

-To są wydatki bieżące. Nie możemy ich zwiększać, bo i tak gmina co chwila otrzymuje nowe zadania, do których musi dokładać pieniądze-dorzuca B. Karpowicz.

Sołtysi w gminie mają 500 zł. Do tego za pobór podatków dostają 10 proc. prowizji.

-Praca jest i w małej, i w dużej wsi. I nie zamierzamy tego różnicować-kończy L. Mrożek.

Napisz komentarz »