REKLAMA

Gospodarka

Chcą mielić mączkę

Opublikowano 05 marca 2021, autor: jb

Spółka Gozdnickie Zakłady Ceramiki Budowlanej w Gozdnicy chce powiększyć zakres swojej działalności

Do gminy trafił wniosek o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla  zakładu przygotowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych do odzysku R5 (wypełnienie wyrobiska po eksploatacji złóż iłów ceramiki budowlanej) oraz m.in. recykling kruszywa budowlanego.

Dotyczy to terenu starego zakładu nr 1 przy ul. Fabrycznej.

– Ten proces, czyli kruszenie starego materiału ceramicznego,  był już prowadzony w ceramice od lat. Teraz spółka ma zamiar robić to na większą skalę. W planach jest budowa młynów do mielenia materiałów na mączkę, która może być wykorzystywana np. do produkcji gliny czy budowy kortów ziemnych, jako nawierzchnia czerwona – mówi burmistrz Krzysztof Jarosz. -Jeżeli będą mielić własne materiały ceramiczne, to będą gotowi świadczyć taką usługę innym. A produkt w ramach przetwarzania odpadów będą mogli sprzedać albo wykorzystać we własnym zakresie – dodaje. 

Zanim burmistrz wyda decyzję o uwarunkowaniach, skierował wnioski do sanepidu, spółki Wody Polskie oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o informację, czy w sprawie takiej inwestycji potrzebne będą jakieś dodatkowe raporty oddziaływania na środowisko.

-To jest standardowa procedura, mamy obowiązek zapytać o taką opinię wymienione instytucje- dodaje burmistrz.

Napisz komentarz »