REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Komenda rośnie

Opublikowano 05 marca 2021, autor: bj

Przetarg na następny etap budowy komendy żarskich strażaków przy ul. Zielonogórskiej ma zostać ogłoszony do połowy marca.

Inwestycja finansowana jest z pieniędzy wojewody lubuskiego i wspierana z kasy powiatu żarskiego i samorządów gminnych.

-Otrzymaliśmy całość przyrzeczonej kwoty ze strony powiatu, a nawet więcej, bo 1 mln  423 tys. zł, większość wpłaciły tez samorządy- mówi st. bryg. Paweł Hryniewicz, zastępca komendanta powiatowego PSP.

Z przyobiecanymi wpłatami na pół miliona złotych zalega czyli miasto Żary.

Wydali 6 baniek, maja kolejne 6

Koszt już zrealizowanych etapów inwestycji w latach 2017-2020 to 6 mln 142  tys. 447 zł.

– Dzięki tym pieniądzom mamy już 3 budynki – siedziby komendy powiatowej, jednostki ratowniczo-gaśniczej i wieży. W kolejnym etapie chcemy te budynki zamknąć i otynkować.  – tłumaczy P. Hryniewicz.

Budżet na ten rok to niemal 6 mln zł. W ramach tego zaplanowano montaż bram garażowych, drzwi i okien, będzie również wykonana elewacja zewnętrzna obiektu i wyrównanie terenu. Pojawią się instalacje zewnętrzne ziemne i podłogowe oraz posadzki w garażach.

– Chodzi o to, by zamontowane bramy nie wisiały i żeby tak doprowadzić wszystkie instalacje, by nie trzeba było uszkadzać już wykonanej elewacji-tłumaczy P. Hryniewicz.

Brakuje 15 mln zł

Kompleks powstaje przy ulicy Zielonogórskiej w Żarach. Złoży się na to dwukondygnacyjny budynek komendy, z salami dyspozytorską, edukacyjną OGNIK i wykładową, pomieszczeniami dla personelu, do tego sala Centrum Zarządzania Kryzysowego i garaż na trzy samochody.

W budynku JR-G  miejsce znajdzie hala garażowa, pomieszczenia dla strażaków i dowództwa, magazyny, szatnie, warsztat, myjnia i wieża. Na parterze w części JRG projekt przewiduje strefę szkoleniową z salą wykładową i salami do ćwiczeń. Ponadto na 2 hektarowej działce powstanie bieżnia, boisko wielofunkcyjne, ściana ćwiczeń.

Całkowita wartość inwestycji to 27 mln zł. – Wstępnie plan zakładał realizację na 2024r. To inwestycja państwowa, dlatego zakładamy, że brakujące 15 mln zł zostanie z tego źródła sfinansowane-kończy P. Hryniewicz.

komentarz »
  1. obserwator 12 marca 2021 22:22 - Odpowiedź

    A co z oddziałem PSP w Lubsku, czy może ktoś zapomniał że ta jednostka ma bardzo rozległy teren działania, a możliwości małe, dlaczego wszystko pchacie do Żar, czy innym nic się nie należy.Jak zwykle Żary wszystko łykają, co to jakieś księstwo ?

Napisz komentarz »