REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Podziel się jedzeniem

Opublikowano 05 marca 2021, autor: Michalina Kozarowicz

Ugotowałaś za duży obiad? Kupiłeś zbyt dużo warzyw i wiesz, że nie dasz rady ich zjeść? Zapakuj dobrze te produkty i przynieś do żarskiej jadłodzilni.

W Żarach przy al. Jana Pawła II, pod starostwem powiatowym, tuż przy wydziale komunikacji stanęła pierwsza żarska jadłodzielnia. W metalowej szafie stanęły dwie lodówki i regał na suche produkty.

– Stworzyliśmy jadłodzielnie, by żaranie mogli dzielić się jedzeniem – mówi Izabela Klimas-Niekało, współorganizatorka akcji. – Jeżeli ktoś ugotował za dużo czegoś, czy za dużo kupił, to może przynieść i podzielić się z tymi, którzy potrzebują.

Też byś zjadł

Podstawową zasadą jaadłodzielni jest przynoszenie produktów, które zjadłoby się samemu.

– Produkty nie mogą mieć przekroczonego terminu ważności. Potrawy, które przygotowało się samemu: zupę, ciasto itd., muszą być szczelnie zapakowane, opisane i mieć datę wykonania. – wyjaśnia I. Klimas-Niekało

Podobnie z suchymi produktami, te również muszą być szczelnie zamknięte i opisane. Produkty, które muszą być przechowywane w lodówce, również powinny mieć taką adnotację.

– Jadłodzielnia to nie śmietnik. Wszyscy musimy dbać o higienę i zdrowie. Dlatego do szafy nie wolno przynosić surowego mięsa, dań zawierających surowe jaja – wyjaśnia Dagmara Boczkowska, współorganizatorka akcji. – Nie wolno także przynosić otwartych słoików i puszek z przetworami i konserwami. Szanujmy się nawzajem. Nie przynośmy zepsutego jedzenia.

Całą dobę

Oprócz dwóch lodówek w szafie stanie także regał na suche produkty. W przyszłości obok pojawi się także szafa, w której będzie można zostawiać szkolne artykuły, ubrania i drobne artykuły gospodarstwa domowego.

– Szafa będzie otwarta całą dobę. Stoi przy starostwie, gdzie znajduje się monitoring. Sama metalowa konstrukcja waży ponad 300 kilo. Nie spodziewałam się, że postawienie jadłodzielni będzie tak złożoną sprawą. Jej postawienie wymagało zdobycia wielu pozwoleń. Bardzo dziękuję Małgorzacie Issel, wicestaroście za wsparcie i pomoc- dopowiada I.Klimas-Niekało.

Dla potrzebujących

Szafa jadłodzielni jest szczególnie dedykowana osobom starszym i tym biedniejszym.

– Szafa ma za zadanie ułatwić osobom, które nie mają pieniędzy dostęp do wartościowego i dobrego jedzenia. Pomagajmy sobie nawzajem, a nasza okolica będzie lepsza. Myślę, że w Żarach jedna szafa wystarczy w zupełności alemam nadzieje, że kolejne miasta w regionie też to podchwycą. – zachęca D.Boczkowska

Napisz komentarz »