REKLAMA

Kultura, Oświata

Podzielili dla szkół

Opublikowano 05 marca 2021, autor: jb

Obwody, które podlegają pod poszczególne szkoły podstawowe, poprawiano w Żaganiu. Zmiany dotyczą ulic Dworcowej, Karpińskiego, Koszarowej i Różanej.

Obwody określają do której podstawówki rodzice mogą zapisywać swoje dziecko.

O zmianie obwodów mówiło się od ubiegłego roku, gdy w SP nr 1 utworzono tylko jedną klasę pierwszą. Mówiło się o tym, że to przez to, że tyle dzieci było w jej obwodzie. Pracownicy szkoły podkreślali, że jeżeli obwody nie zostaną zmienione, w kolejnych latach może braknąć dzieci nawet do jednej pełnej pierwszej klasy.

Z większej do mniejszej

Od września dzieci z ul. Dworcowej pójdą do pierwszej klasy w SP nr 1 (wcześniej była to SP nr 2).

-Jest z niej 17 dzieci. Przerzuciliśmy tą ulicę do Jedynki, bo jest najbliżej położona, a w dodatku mogliśmy tą liczbą dzieci uzupełnić niedobory, tak by od września ruszyły tam dwie klasy pierwsze – mówi Mariusz Krugły, naczelnik wydziału oświaty Urzędu Miasta. 

Z dotychczasowego obwodu SP nr 7 do SP nr 2 przeniesiono ul. Koszarową i Karpińskiego.

Ulica Różana, której do tej pory nie było w żadnym obwodzie, też trafiła do SP nr 2. 

-W najlepszej sytuacji jest Siódemka, zabrane dwie małe ulice nie wpływają na liczbę otwieranych klas i tak planujemy w niej cztery oddziały klas pierwszych. Na ulicy Różanej od lat nie było żadnych zameldowań, a teraz pojawiły się w remontowanych budynkach, więc przypisaliśmy ją do obwodu Dwójki – tłumaczy naczelnik.

 Według nowego podziału ulic, planowane są po dwie klasy pierwsze w SP nr 1 i SP nr 2. Cztery klasy pierwsze w SP nr 7, dwa oddziały pierwszaków w SP nr 5, a szkoły SP nr 3 i 4 będą miały po jednej klasie pierwszej.

Pomimo zmniejszenia liczby ulic w SP nr 7 jest 99 dzieci z obwodu, niecałych 40 dzieci w SP nr 2 i SP nr 5.

– 30 dzieci i około 10 spoza gminy liczymy w SP nr 1. Szkoły małe 3 i 4 będą miały klasy pierwsze maksymalnie kilkunastoosobowe – wymienia M. Krugły. -Pracownicy SP nr 1 sugerowali, by do ich obwodu przypisać część ul. Szprotawskiej, ale to by oznaczało powolne wygaszanie Piątki. Kolejny rok z rzędu będą tam tylko dwie klasy. Zabieranie ulic tej szkole nie wchodzi w rachubę – dodaje. 

 Granice obwodów mają znaczenie dla rodziców i dzieci, które dopiero rozpoczną naukę w szkole.  Ci, którzy mieszkają np. na ul. Dworcowej, a już chodzą do SP nr 2, będą kontynuować naukę w tej szkole. -Również, jeżeli w którejś ze szkół uczy się już jedno dziecko w rodzinie, to rodzice będą mogli zapisać do niej swoje kolejne, nawet spoza obwodu – zapewnia naczelnik.

Planują klasy

W Żaganiu planowanych jest 12 oddziałów klas pierwszych. 255 dzieci jest teraz w zerówkach miejskich i niepublicznych. Ale to nie oznacza, że wszystkie pójdą do pierwszej klasy w Żaganiu. -Ponad 20 z nich to są dzieci spoza Żagania i spodziewamy się, że mogą iść do podstawówek w swoich gminach.Naszych dzieci jest 239 (zakładając, że wszystkie pójdą do szkoły w mieście) i przeważnie około 10 dzieci jest u nas spoza gminy. Uzbieramy na 12 oddziałów. Może nie wszystkie po 25 osób, bardziej po 22-23, ale tyle planujemy, by zachować zatrudnienie dla nauczycieli – mówi naczelnik.

Rekrutacja dzieci do klas pierwszych ruszy 22 marca.

Żary bez zmian

W tym roku szkolnym nie zmienią się granice obwodów dla szkół podstawowych w Żarach.

– Nie zmieniliśmy granic obwodów – informuje Elżbieta Maj, naczelnik wydziału oświaty w żarskim urzędzie miasta. Jeżeli rodzice nie postanowią inaczej, dzieci z klas pierwszych zostaną przypisane do szkół w swoich obwodach.

Kto może zapisać się do której szkoły?

SP nr 1: dzieci z ulic Piłsudskiego, Łużycka, Szpitalna, Henryka Brodatego, Wałowa, Gimnazjalna, Pl. Słowiański, Słowackiego, Keplera, Jana III Sobieskiego, Dworcowa.

SP nr 2: ulice Rynek, Warszawska, Bracka, Długa, Libelta, Nadbobrze, Rybacka, Teatralna, Niepodległości, Różana, Ratuszowa, Parkowa, Pomorska, Jana Pawła II, Wojska Polskiego, Augustynów, Mickiewicza, Pl. Wolności, Św. Cecylii, Skarbowa, Włókniarzy, Fabryczna, Karpińskiego, Koszarowa.

SP nr 3: ulice Szkolna, Żelazna, Piaskowa, Wiejska, Środkowa, Karliki, Polna, Krótka, Drzewna, Konarskiego, Tartakowa, Leśna, Końcowa, Nowa, Pogodna, Kolejowa 91-99.

SP nr 4: ulice Łukasiewicza, Wesoła, Węglowa, Narutowicza, Żwirki i Wigury, Staszica, Robotnicza, Spokojna, Lotników Alianckich, Cicha, Spółdzielcza, Kolejowa 2-89.

SP nr 5: ulice Graniczna, Kożuchowska, Paderewskiego, Św. Barbary, Sienkiewicza, Myśliwska, Nocznickiego, Porzeczkowa, Łąkowa, Kwiatowa, Jaśminowa, Morelowa, Rzeźnicka, Słoneczna, Żółkiewskiego, Boczna, Dolna, Północna, Nowogródzka, Zielona, Starowiejska, Prusa, Kręta, Armii Krajowej, Górna, Lipowa, Strumykowa, Szprotawska, Kopernika, Wiśniowa, Ogrodowa, Fornalskiej.

SP nr 7: ulice Żarska, Akacjowa, Bolesława Chrobrego, Bolesława Kędzierzawego, Bolesławiecka, Browarniana, Brzozowa, Chopina, Dębowa, Jarzębinowa, Fredry, Bema, Dąbrowskiego, Halicka, Joselewicza, Klonowa, Kochanowskiego, Konopnickiej, Kościuszki, Miodowa, Młynarska, Okrzei, Os. Na Górce, Piastowska, Orląt Lwowskich, E. Plater, Podgórna, Pułaskiego, Reymonta, Moniuszki, Asnyka, Lubuska, Żaganny, Łokietka, Sosnowa, Sportowa, Śląska, Świerkowa, Traugutta, Waryńskiego, Zamkowa, Zacisze, Poprzeczna, Przyjaciół Żołnierza, Stroma, Długosza, Felbigera, Jagiellońska, Księcia J. Poniatowskiego, Księcia Henryka Wiernego, Kazimierza Wielkiego, Mieszka I, Bp W. Pluty, 11 Batalionu Dowodzenia, Liszta, Ferenca.

Napisz komentarz »