REKLAMA

Kultura, Oświata

Opactwo jak malowane

Opublikowano 05 marca 2021, autor: Piotr Piotrowski

Żagańskie Opactwo Kanoników na Placu Klasztornym przechodzi gruntowny remont, za ok. 18,6 mln zł.

Renowacji poddano całe prezbiterium, ołtarz, wszystkie figury Ojców Kościoła oraz świętych: Anny, Katarzyny, Jadwigi i Barbary wraz z głównym obrazem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w kościele pw. WNMP (wchodzi w skład opactwa- red.). Inwestycja finansowana z unijnych funduszy obejmuje również remont elewacji kościoła oraz zachodniej części dawnego klasztoru. Poddawana renowacji jest również posadzka,  adaptowane są sale na cele muzealnicze i wystawiennicze.

– Odnowione są również pomieszczenia muzealne nad prezbiterium, z których eksponaty trafiły do dwóch sal w holu dawnego klasztoru – mówi Marcin Furtak z firmy Lapis, która wykonuje prace. – Renowacji  poddane zostały również zabytkowe organy, na których grał słynny kompozytor Franciszek Liszt.

Figurom przy ołtarzu przywrócono pierwotne kolory, takie jakie miały przed pożarem, w 1730 roku. Obraz Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny został przeniesiony ze ściany bocznej do głównego ołtarza. – Elementy ołtarza, do tej pory pokryte farbą o kolorze złotym, pokryte zostały płatkami złota, wedle pierwowzoru z XVII. – mówi M.Furtak. – Podczas prac co chwilę natrafiamy na nowe elementy, które wzbogacą piękną kolekcję historycznego wyposażenia opactwa. Np. za głównym ołtarzem odkryliśmy obraz z panoramą Żagania, najprawdopodobniej z XII w.  Odnawiane są też piwnicze pomieszczenia klasztoru z końca XIII w., w których znajdowała się dormitorium i fraternia kanoników.

Prace mają potrwać do końca tego roku.

Napisz komentarz »