REKLAMA

Wasze sprawy

Wójt mówi „nie” spalarni

Opublikowano 05 marca 2021, autor: Piotr Piotrowski

Odmowną decyzję w sprawie zezwolenia na prowadzenie spalarni martwych zwierząt w podżagańskim Tomaszowie wydał Urząd Gminy wiejskiej Żagań. Inwestor zapowiada zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Przypomnijmy, spalarnia martwych zwierząt ma powstać w jednym z hangarów na poradzieckim lotnisku, które obecnie jest strefą przemysłową. Firma Ekolog ze Złotnika chce tam uruchomić działalność jeszcze w tym roku. Ale mieszkańcy mówią „nie”. W konsultacjach społecznych, jakie przeprowadziła rada sołecka Tomaszowa na zlecenie Urzędu Gminy, ponad 600 osób wyraziło swój sprzeciw wobec powstania spalarni.  Mieszkańcy mają obawy, że inwestycja przysporzy samych problemów m.in. odoru składowanej martwej zwierzyny. I to w środku miejscowości, w pobliżu domów czy szkoły. Obawiają się również spadku wartości nieruchomości oraz odstraszenia potencjalnych inwestorów, którzy daliby miejscowości nowe miejsca pracy. W tej sytuacji wójt Leszek Ochrymczuk odmówił (26.02) wydania zezwolenia na prowadzenie spalarni.

– Wiążące były dla mnie nie wyniki ankiety przeprowadzonej w czasie konsultacji społecznych, ale również to, ten teren jest przeznaczony na budownictwo mieszkaniowe oraz cele usługowe, jednak z wyłączeniem takich działalności jak spalarnia martwych zwierząt – mówi „Regionalnej” L. Ochrymczuk.

Szkoda, że wójt mnie nie wysłuchał

Inwestor, Dawid Lewandowski nie zamierza składać broni.  – Przysługuje nam prawo odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Posiadamy inną wiedzę, niż wójt. Strefa przemysłowa jest przeznaczona dla takich działalności, jak nasza – zaznacza D.Lewandowski. –  Inwestycja jest bezpieczna dla zdrowia ludzkiego i środowiska. Spełniamy wszystkie warunki, aby taka spalarnia mogła powstać w Tomaszowie. Szkoda, że pan wójt nie wysłuchał drugiej strony. Nikt z gminy nas nie zaprosił do dyskusji. W tej sytuacji, dziwimy się, na jakiej podstawie wydał negatywną opinię w naszej sprawie.

Napisz komentarz »