REKLAMA

Samorząd

Nie będzie kasy dla wsi

Opublikowano 05 marca 2021, autor: jb

Kolejny rok nie będzie pieniędzy na Fundusz Sołecki wsi z gminy Wymiarki.

W Wymiarkach radni na obradach spotkają się prawdopodobnie 25 marca, ale już wiadomo, że pieniędzy dla wsi nie ma.

Fundusz naliczany jest m.in. na podstawie liczby mieszkańców. Na siedem wsi gminy trzeba przeznaczyć około 117 tys. zł.

– Lepiej wydać te pieniądze na kawałek chodnika czy kawałek drogi. Przez covid wszystko stoi, nic się nie dzieje, nie ma prawie żadnego życia. Niektóre sprzęty kupione w ramach funduszu w 2019 roku, jeszcze nawet nie użyte i nikt z nich nie korzysta. Na przykład w Witoszynie Górnym, ledwo kupiono do świetlicy nową lodówkę czy piec na pellet, wybuchła pandemia i ani razu nawet nie było okazji, żeby ich używać –  mówi wójt Lech Miszewski.

W gminie ostatni Fundusz Sołecki wsie miały w 2019 r. Na rok 2020 funduszu już nie było, a w ub. roku radni w ogóle nie podeszli do tematu funduszu. -Mieliśmy wyznaczony termin sesji w marcu, ale przez wybuch pandemii nie zdołaliśmy jej przeprowadzić, a później w kolejnych miesiącach już nie było możliwości prawnych, by wprowadzać fundusz na rok 2021 – tłumaczy wójt.

Sołtysi z gminy Wymiarki otrzymują po 89 zł miesięcznej diety.

-Może jest to kwota symboliczna, ale radni też mają niewiele więcej, bo po 400 zł miesięcznie – mówi wójt.

Sołtysi w tym roku nie roznoszą decyzji podatkowych ani nie zbierają wpłat od mieszkańców. -Decyzje podatkowe roznosi dwóch pracowników Urzędu Gminy, a podatki trzeba wpłacać w kasie urzędu – mówi wójt.

Napisz komentarz »