REKLAMA

Aktualności, Kultura, Oświata

Wyjątkowe święto

Opublikowano 05 marca 2021, autor: jb

Jubileusz 75-lecia Liceum Ogólnoszktałcącego im. B. Chrobrego w Szprotawie rusza w połowie miesiące. Obchody zaplanowano wirtualnie.

Jubileusze w szprotawskim ogólniaku od lat obchodzono hucznie. Tradycją był Bieg „Dobry Jak Chrobry”. W tym roku obchody przeniesiono do internetu.

-Już w ubiegłym roku rozpoczęliśmy akcję publikowania informacji od naszych absolwentów. Nie chcieliśmy rezygnować z tego jubileuszu całkowicie z powodu pandemii i powiedzieć, że po tylu miesiącach pracy jednak nic się nie odbędzie – mówi dyrektor Bartosz Klimkowski.

Początki liceum związane są z rokiem 1945, gdy w Szprotawie, dzięki zbiórce pieniędzy, utworzono prywatne Gimnazjum Ogólnokształcące przy placu Ewangelickim. Rok później, w styczniu 1946 roku, głównie dzięki staraniom inspektora szkolnego Antoniego Zychowicza, powstało Państwowe Gimnazjum Ogólnokształcące w budynku przy ulicy Niepodległości 7.

Z dniem 1 września 1962 roku Liceum Ogólnokształcące w Szprotawie stało się samodzielną placówką oświatową.

Od początku przyszłego tygodnia w szkolnym profilu Facebook i serwisie Youtube publikowane będą jubileuszowe filmy.

– Cyklicznie w kolejnych przypominać będziemy m.in. historię, działania wychowawców, ciekawe zdarzenia. Będą wywiady także z byłymi pracownikami szkoły, chcemy ich uhonorować i docenić. Postaramy się przygotować wirtualnie wszystko to, co przygotowane zostałoby na tradycyjny jubileusz. Zabraknie, oczywiście, tradycyjnego zjazdu absolwentów. Skoro można świętować tylko wirtualnie, to my się do tej sytuacji dostosujemy – mówi dyrektor.

Na stronach szkoły pojawi się harmonogram, kiedy opublikowane będą kolejne.

Bieg nie musi być biegiem

Co roku ulicami Szprotawy organizowano bieg „Dobry Jak Chrobry”. -W tym roku będzie to „75km na 75-lecie Chrobrego”, ale wirtualnie, to może być bieg, spacer czy nordic walking – tłumaczy B. Klimkowski. -Żeby otrzymać pamiątkowy medal, koszulkę, uczestnicy będą musieli udokumentować, że wykonali daną aktywność. Dystans będzie jednak dowolny, a celem będzie zachęcenie do aktywności fizycznej podczas pandemii. Zapisy ruszą pod koniec marca, aktywność będzie można realizować od 1 maja do 1 czerwca.

Zakończenie obchodów zaplanowano na 12 czerwca, w dniu, w którym pierwotnie planowano tradycyjny jubileusz.

-W czerwcu podsumujemy nasze działania, będzie także msza w intencji naszej szkoły.

B. Klimkowski jest dyrektorem szkoły od lipca 2019 roku. -Sam żartuję, że większość tego czasu zajęły już nasze działania w pandemii, ale trudno. Świętujemy tak, jak jest to możliwe – mówi.

Tworzyli historię

Ostatnie 18 lat przed B. Klimkowskim dyrektorką „Chrobrego” była Dorota Grzeszczak, obecnie z-ca burmistrza Szprotawy.

D. Grzeszcak jest też absolwentką Chrobrego.

-Ja świetnie wspominam tą pracę. Do tej pory czuje się mocno z nią związana, do dziś utrzymuje kontakty z nauczycielami. To bardzo zgrane grono i bardzo zaangażowane w swoją pracę- mówi. -Mam ogromny szacunek także np. do nauczycieli, którzy uczyli najpierw mnie, a później miałam z nimi okazję współpracować. Panie Domka, Bednarczuk, Rusak tworzyły m.in. historię tej szkoły. Ogromnie szanuję też Renatę Gołek, która dziś już jest na emeryturze. Gdyby nie tak zgrane grono nauczycielskie i absolwenci szkoły, nigdy nie udał by się pomysł społecznej szkoły podstawowej przy liceum (wcześniej było to gimnazjum – przyt. red.).

Napisz komentarz »