REKLAMA

Aktualności, Samorząd

Liczą PGR-y

Opublikowano 05 marca 2021, autor: Michalina Kozarowicz

250 mln złotych w skali kraju jest w puli dla gmin, w których kiedyś były PGR-y. Nasi postanowili powalczyć o rządową kasę.

Wnioski na 160 mln zł złożyły gminy z  województwa lubuskiego w ramach programu wsparcia dla gmin, w których były kiedyś PGR-y, czyli Państwowe Gospodarstwa Rolne. Niestety. Tylko część inwestycji ma szansę na zrealizowanie. Bo na pomoc gminom w całym kraju rząd przeznaczył jedynie 250 mln zł. Wnioski, które składały gminy nie mogły być mniejsze niż 50 tys. zł ale i nie większe niż 5 mln złotych.

PGR-y funkcjonowały w Polsce w latach 1949-1993. Były to gospodarstwa rolne, których właścicielem było państwo. Funkcjonowały we wszystkich gminach i znajdowały się w największych wsiach.

– Bezpośrednio w Żarach były dwa PGR-y – mówi dr Rafał Szymczak, historyk i regionalista – Funkcjonowała gorzelnia przy Poznańskiej i zabudowania, folwark przy Czerwonego Krzyża.

 Poskładali wnioski

Wszystkie gminy w regionie, w których kiedyś były PGR-y złożyły wnioski o dofinansowanie. Miasto Żary chciałby zdobyć fundusze na remont targowiska miejskiego przy ulicy Lotników. Na razie żarscy urzędnicy przeznaczyli na remont targowiska 1 mln zł. To jednak nie wystarczy, bo koszty przebudowy w poprzednim projekcie wynosiły około 5 mln zł. Same pracy dotyczące uzbrojenia i odwodnienia  terenu wyceniono na 2 mln zł. Kasy więc brakuje.

W gminie Trzebiel złożono dwa wnioski.

– Złożyliśmy wniosek na przebudowę ulic Polnej, Środkowej i Parkowej a także na budowę przedszkola z odziałem żłobkowym – mówi Tomasz Sokołowski, wójt gminy Trzebiel.

Obie inwestycje wycenione są na 2 mln złotych.

W Lipinkach Łużyckich złożono 3 wnioski, wszystkie dotyczą sportu.

– Złożyliśmy wnioski na przebudowę naszego boiska w Lipinkach Łużyckich – mówi Michał Morżak, wójt gminy Lipinki Łużyckie – A także na postawienie nowej szatni kontenerowej w Lipinkach i w Boruszynie – dodaje.

Przebudowa boiska to inwestycja warta 180 tys. zł, zaś obie szatnie to koszt po 230 tys. zł każda.

Po 3 wnioski złożono także w gminach Brody, Lubsko i Przewóz.

– Za pieniądze z tego programu chcielibyśmy kupić nowy wóz strażacki dla OSP w Piotrowie za 850 tys. zł – mówi Mariusz Strojny, wójt gminy Przewóz – W Dąbrowie Łużyckiej chcielibyśmy postawić świetlicę za 1 mln zł a w Lipnej wybudować trzy nowe drogi. Na tę inwestycję złożyliśmy wniosek w dofinansowanie w wysokości 1,5 mln zł. – wylicza wójt

W Lubsku złożono wnioski na remont drogi w Dłużku za 1 mln zł, budowę oczyszczalni ścieków w Tucholi Żarskiej, także za 1 mln zł i budowę drogi łączącej tę wieś z drogę gminą za 3 mln złotych.

Na drogi i oczyszczalnie postawili także włodarze Brodów. Chcą wybudować drogę w Datyniu za 1 mln 270 tys. zł. i drogę wewnętrzną przy szkole podstawowej za 1 mln 479 tys. zł. Gmina marzy także o budowie sieci kanalizacyjnej i oczyszczalni ścieków w Grodziszczu 1 mln 476 tys. zł.

W gminie wiejskiej Żary, postawiono na jedną inwestycję. Gmina złożyła wniosek na przebudowę dawnego budynku agencji rolnej i zaadoptowanie go na świetlicę.

Kto i na co dostanie kasę? Wnioski złożone, teraz ruszy ich weryfikacja. Do tematu wrócimy.

Napisz komentarz »