REKLAMA

Zdrowie

Wirus wraca mocniejszy

Opublikowano 26 lutego 2021, autor: jb

Od środy (24.02.) liczba zakażonych koronawirusem wzrosła dwukrotnie w porównaniu do poprzednich dni.

W ostatnim tygodniu koronawirusem w powiecie żarskim zaraziły się 92 osoby. Najwięcej zakażeń odnotowano w piątek, 19.02., gdy zachorowały 22 osoby. Przez ostatnie dwa dni, więcej dziennych zakażeń zarejestrowano w powiecie żagańskim.

W powiecie żagańskim w środę (24.02.) do rejestru przybyły 22 osoby, w czwartek (25.02.) kolejnych 18. Przez tydzień pozytywny wynik na obecność wirusa otrzymało 70 mieszkańców powiatu.

W województwie lubuskim najwięcej chorych przybyło na koniec tygodnia, gdy podano liczbę 441 kolejnych chorych.

W tydzień w żagańskim laboratorium 105. Szpitala Wojskowego przebadano na koronawirusa 418 osób. Od początku pandemii w szpitalu wykonano już 13.973 testy. Na 74 łóżka covidowe w szpitalu, w czwartek, zajętych było 72. Pacjenci używali też 6 z 7 dostępnych respiratorów.

Od ubiegłego piątku w całym kraju już można było zauważyć wzrost liczby zakażeń w porównaniu do ubiegłego tygodnia. W środę było już ponad 12 tys. chorych i prawie identyczna liczba w czwartek. Przez cały tydzień dzienna liczba zgonów z powodu koronawirusa w kraju wynosiła około 300 osób.

Od początku pandemii w kraju m zaraziły się 1 mln 673.252 osoby, z których 1 mln 397.342 uznaje się za ozdrowieńców. Z powodu koronawirusa zmarły 43.094  osoby.

Na całym świecie zakaziło się już 113 mln 188.469 osób. Zmarło już ponad 2,5 mln osób.

Przybywa mutacji

Wiadomo też, że brytyjska mutacja koronawirusa rozprzestrzenia się już w Polsce. Pierwszy jej przypadek odnotowano u pacjenta pod koniec stycznia w województwie małopolskim. Uznaje się, że stanowi on już 10 procent wszystkich dziennych zakażeń w kraju. Choć zaprzeczają temu dane z województwa warmińsko – mazurskiego Tam przebadano losowe 24 próbki wirusa i wariant brytyjski odnotowano w 70 procent z nich.

Zaostrzą

Wzrost dziennej liczby zakażeń w kraju może spowodować kolejne ograniczenia. Już zdecydowano, że od soboty (27 lutego) twarz należy zasłaniać tylko maseczkami, a nie np. przyłbicami czy szalikami. Województwo warmińsko – mazurskie ma dodatkowe ograniczenia. Zamknięte będą tam galerie, hotele, kina, muzea, teatry, a dzieci z klas I-III wrócą do nauki zdalnej.

Jeżeli sytuacja pogarszać się będzie w całym kraju możliwe jest przywrócenie takich samych obostrzeń w reszcie Polski.

Napisz komentarz »