REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Sprawdzą, czym palisz

Opublikowano 26 lutego 2021, autor: Piotr Piotrowski

W Żaganiu ą miejscowe przekroczenia poziomu pyłów PM10. I właśnie te miejsca skontrolują strażnicy miejscy.

Przedstawiciele stowarzyszenia „Realna Alternatywa”  oraz Lubuski Alarm Smogowy zrobili objazd Żagania, dokonując pomiaru czystości powietrza. I wskazały miejscowe przekroczenia poziomu pyłów PM10 w powietrzu. To rejony ul. Bolesławieckiej oraz osiedla Łąkowa. Swoimi pomiarami Mariusz Tymiński oraz Remigiusz Krajniak podzielili się z władzami miasta. Podkreślili, że warto przeprowadzić kompleksowe pomiary.

 – Punktowe przekroczenia jasno wskazują, że nadal mieszkają w naszym otoczeniu osoby, które bezmyślnie spalają odpady. Kontrole tych miejsc podejmie w najbliższych dniach Straż Miejska – informuje Agnieszka Zychla, rzecznik Urzędu Miasta.

Za spalanie odpadów w piecu grozi grzywna nawet do  2,5 tys. złotych. W razie recydywy straż kieruje do sądu wniosek o ukaranie, a tam grzywna może sięgnąć do 5 tys. zł.

Dwie bańki na kopciuchy

Dodajmy, że Żagań posiada stały czujnik pomiaru jakości powietrza, umieszczony jest na wieży Ratusza. Miasto przystąpiło do programu wymiany 101 pieców węglowych w lokalach komunalnych. Na wymianę źródeł ciepła w Żaganiu przeznaczy w sumie  2 mln 24 tys. zł (z czego 1 mln zł to finansowanie – red).

– Realizacja programu rozpocznie się w tym roku, a zakończy w przyszłym. Poprawi to jakość powietrza w mieście. Podobnie jak inwestycja, którą zrealizowaliśmy w ubiegłym roku ? likwidacja kopciucha w SP nr 1. – dodaje rzeczniczka. – A już niebawem przedstawimy zasady ubiegania się o dofinansowanie na wymianę ogrzewania węglowego w domach na ekologiczne, gazowe.

Dodajmy, że PM10 to pył zawieszony, który przede wszystkim wpływa negatywnie na układ oddechowy. Jest szkodliwy z uwagi na zawartość takich elementów jak benzopireny, furany czy  dioksyny. PM10 odpowiada za ataki kaszlu i ostre zapalenie oskrzeli. W sposób pośredni pył zwiększa ryzyko zawału serca oraz wystąpienia udaru mózgu. Benzopiren jest również silnie rakotwórczy.

Napisz komentarz »