REKLAMA

Samorząd

Śnieg? A co to takiego?

Opublikowano 26 lutego 2021, autor: nk

Wystarczyła jedna ciepła zima (2020 r.), żeby prezes Pekomu zapomniała co to śnieg i mróz.

Diana Niedźwiecka, prezes Pekomu przekonywała radnych (24.02), że takich śniegów i mrozów jak w tym roku to nie widzieliśmy od lat.

– To była wyjątkowa zima. Mrozy jakich nie pamiętamy – mówi D. Niedźwiecka.

Można zrozumieć, że prezeska nie pamięta zimy z 1979 roku, bo nie było jej jeszcze na świecie, ale okazuje się, że nie trzeba sięgać pamięcią tak odległych czasów, żeby przypomnieć sobie, że zimą pada śnieg.

Podobna aura jak w tym roku była zarówno w 2016, 2017 i 2018 roku. I w każdym z tych lat mieszkańcy Żar mieli problem o nieodśnieżonymi drogami i chodnikami.  Tym bardziej dziwi zdziwienie prezes Pekomu.

Kasa za odśnieżanie

Pekom ma odśnieżać w Żarach drogi, chodniki i parkingi. Łącznie jest to około 700 tys.m2 powierzchni, w tym 600 tys. m2  dróg, 90 tys. m2 chodników i 10 tys. m2 parkingów. Za każdy odśnieżony kawałek spółka dostaje wynagrodzenie.

Akcja zima trwa od października do marca. W grudniu firma akcję prowadziła przez 4 dni za co dostała ponad 30 tys. zł. W styczniu tych dni było 18. Faktura wystawiona miastu opiewa na kwotę przekraczającą 100 tys. zł.

– Dla zwykłego Kowalskiego to duże pieniądze, ale jak się weźmie pod uwagę zaangażowany sprzęt, dwuzmianową pracę to one okazują się niewielkie – mówi prezes Pekomu.

Mają uwagi

Firma dysponuje 4 piaskarkami, ciągnikiem z pługiem i dwoma quadami. Czy to wystarczy?

– Wszyscy mamy uwagi do prowadzenia akcji zima. Będziemy oczekiwać szybszej reakcji i lepszej organizacji – mówi Rafał Fularski, naczelnik wydziału infrastruktury.

– Samochody, które latem wykorzystujemy do różnych celów w zimie są przezbrajane na odśnieżarki i nie mogą wykonywać innych prac.  Poza tym musimy pamiętać, że akcja zima to łagodzenie skutków zimy, a nie ich eliminowanie – tłumaczy D. Niedźwiecka.

Napisz komentarz »