REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Komunie inaczej, bierzmowanie później

Opublikowano 26 lutego 2021, autor: jb

W mniejszych grupach albo indywidualnie – tak planowane są uroczystości pierwszej komunii.

Takie ograniczenia wywołane są przez zasady reżimu sanitarnego.

Jako pierwsi do komunii w Żaganiu, 25 kwietnia mieli iść uczniowie Parafii Wojskowej pw. Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego.

-W związku z ograniczeniem liczby osób w kościele, umawiane są już terminy na komunie indywidualne. Wszystkie soboty w maju są zarezerwowane na uroczystości. Organizujemy je po 3 osoby.  Do końca miesiąca wszyscy rodzice mają się zdeklarować, czy chcą czekać do lipca, jak w zeszłym roku, czy realiujemy komunie indywidualnie- mówi  ks. ppłk Radosław Michnowski, proboszcz parafii.

Termin bierzmowania wyznaczony jest na 12 października. – Teraz może być w kościele 20 osób. Musielibyśmy rozbijać je na 3 grupy, a nauki przed organizować chyba na parkingu. W przyszłym roku szkolnym do bierzmowania pójdą uczniowie obecnych 8 klas oraz ci, którzy teraz są w klasie 7 – tłumaczy proboszcz.

Plany są

W żagańskiej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny komunia planowana jest na 23.05. Klasy świętować mają w swoim gronie, każda na inną godzinę.

– Dzieci chodzą to szkoły, więc na maj normalnie się przygotowujemy – mówi ks. kan. Władysław Tasior, proboszcz parafii. -Bierzmowanie zazwyczaj jest u nas w czerwcu. Przygotowania kontynuujemy. Ósme klasy przygotowują się do egzaminów na koniec szkoły i tak samo w parafii. Zobaczymy, co z tego będzie – dodaje.

W parafii pw. św. Józefa w Żaganiu termin 9.05. nie jest potwierdzony na sto procent.

-Ta sytuacja jest niezależna od nas. Organizujemy spotkania dla dzieci komunijnych i ich rodziców, dla przygotowujących się do bierzmowania w wersji on-line. To trudna sytuacja – mówi ks. proboszcz Janusz Brembor.

Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu nie ma zaplanowanego terminu obu uroczystości. – Nie pozwalają na to warunki reżimu sanitarnego. Mamy już zaplanowane komunie indywidualne, ale to jest w gestii rodziców, czy chcą brać w takich udział.  Terminu bierzmowania też nie mamy, to ustala biskup.

Ostrożnie, ale planują

– Na razie, ze względu na sytuację epidemiczną, pozostają w mocy dotychczasowe zasady. – wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik Diecezji Zielonogórsko-Gorzwskiej – Można organizować uroczystości I Komunii św. indywidualnie lub w niewielkich grupach.

W żarskich parafiach proboszczowie wierzą, że sytuacja się poprawi.

– Dzieci komunijne chodzą do szkoły, więc mogą się przygotowywać do przyjęcia sakramentu – mówi ks. Paweł Konieczny z parafii WNMP w Żarach. – W naszej parafii komunie zaplanowaliśmy na 6 czerwca. Jesteśmy już bogatsi o doświadczenie i wiedzę, dlatego wierzę, że będziemy stopniowo wychodzić z obostrzeń. – dodaje

W parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach komunie zaplanowano na 9.05.

– Ciężko jest wyrokować, jak to się potoczy -mówi ks. Krzysztof Kwaśnik – Bardzo chciałbym, by komunie mogły się odbyć normalnie.

W parafii pw. św Józefa w Żarach komunie zaplanowano na drugą (9.05) i trzecią(16.05) niedzielę maja.

– Mamy zaplanowane właśnie te dwa terminy, w podziale na dwie szkoły – mówki ks. proboszcz Janusz Mikołajewicz z parafii św. Józefa w Żarach – Mam wielką nadzieję, że uda nam się zrealizować te plany – dodaje proboszcz

Komuniści szykują się do uroczystości, tyle szczęścia nie ma młodzież szykująca się do sakramentu bierzmowania.

– Nie chodzą do szkół i zawieszono także ich nauczanie do bierzmowania. Biskup na razie nie udzielają tego sakramentu. O jego przyjęcie mogą się starać indywidualnie dorośli. Ale tradycyjne bierzmowania nastolatków zostały przez biskupów zawieszone – mówi ks. P. Konieczny

Napisz komentarz »