REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Ogień w pałacu

Opublikowano 12 marca 2021, autor: Piotr Piotrowski

Aż sześć jednostek straży pożarnej gasiło pożar zabytkowego pałacu w Długim (gm. Szprotawa).

Pożar w barokowej budowli z 1740 roku otoczonej parkiem wybuchł około godz. 20.20, w wtorkowy wieczór, 23 lutego. Ogień pojawił się w jednym ze stropów.

– Do czasu przyjazdu pierwszych zastępów straży pożarnej, mieszkańcy pałacu sami próbowali gasić ogień, podając sobie wiadra z wodą. Jeden z nich poparzył sobie ręce  – mówi mł. bryg. Paweł Grzymała, rzecznik żagańskiej straży pożarnej. – Pożar pojawił się w belkach jednego ze stropów. Akcja nie była łatwa, ze względu na sporą ilość drewnianych elementów blisko trzystuletniego budynku.

Dzięki sprawnej akcji,  strażakom udało się uratować zabytkowy obiekt o historycznej wartości. Uratowane mienie sięga co najmniej 1,5 mln zł, straty oszacowano na ok. 100 tys. zł. Co ciekawe, w ponad dwu i półgodzinnej akcji gaśniczej zużyto zaledwie pół metra sześciennego wody, strażacy robili wszystko, aby gasząc pożar nie zniszczyć innych części pałacu.  W akcji uczestniczyło w sumie sześć zastępów straży:  trzy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej ze Szprotawy, dwa OSP Borowina oraz jeden – z OSP Długie.

Napisz komentarz »