REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Bociek szczęście przyniesie

Opublikowano 26 lutego 2021, autor: nk

Katastrofa była o krok. Przyszłość gminy Lipinki Łużyckie stała pod znakiem zapytania. Pod przykrywką remontu szkoły miało dojść do zniszczenia gniazda bociana.

To skandal. Z Lipinek Łużyckich chcieli wyrzucić bociana. A wszystko przez remont i termomodernizację budynku szkoły. Fachowcy uznali, że gniazdo bocianie, które od wielu lat znajduje się na kominie szkoły trzeba zrzucić. To oznaczało koniec bocianiego domu w Lipinkach.

– Kominiarze kategorycznie nakazali zrzucenie gniazda lub przeniesienie go w inne miejsce – jeszcze w poniedziałek (22.02 ) martwił się  Michał Morżak, wójt gminy Lipinki Łużyckie.

Na minusie

Piękny ptak, nosiciel szczęścia, który zbudował swój dom na kominie szkoły w Lipinkach, w tym roku musiałby szukać nowego miejsca. A przecież sytuacja demograficzna gminy wcale nie jest najlepsza. W całym 2019 roku urodziło się 23 dzieci, a zmarły 44 osoby. Tym samym przyrost naturalny gminy był ujemny. Aż strach pomyśleć co groziłoby Lipinkom bez bociana. Katastrofa, krótko mówiąc.

Przycisnęli wójta

Na szczęście w gminie mieszkają mądrzyi ludzie, którzy z niewielką pomocą „Regionalnej” nie pozwolili na brutalne zniszczenie domu bociana. Tak nacisnęli na wójta, że ten wziął w obroty kominiarzy i okazało się, że znajdzie się rozwiązanie techniczne, które gniazdu pozwoli pozostać na starym kominie. Wójt Morżak może spać spokojnie. O przyszłość gminy zadbają bociany i przyniesione przez nie dzieci.

Napisz komentarz »