REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Droższe świetlice

Opublikowano 26 lutego 2021, autor: bj

Jeśli zechcesz wynająć świetlicę w gminie Żary, zapłacisz nawet 800 zł za dobę.

Podwyżkę cen za wynajem świetlic wiejskich w gminie Żary zatwierdzili na sesji (25.02.) radni.

– Zaproponowaliśmy zmiany, bo mamy nową świetlicę w Lubomyślu oraz rozbudowaną w Olbrachtowie. Przy okazji trzeba było urealnić stawki innych. Nie były one zmieniane od marca 2019r.- tłumaczyła korektę cennika Anna Kochanowska z Urzędu Gminy w Żarach. – Podwyżka była przygotowywana, ale nie doszła do skutku, bo pojawiła się epidemia i brak możliwości organizowania imprez. Teraz wyprzedzamy czas, ale mamy nadzieję, że restrykcje zostaną ograniczone – dodawała A. Kochanowska.

Stawki wzrosną o 37-74 zł, w zależności od wielkości świetlic. 

Niemal najdroższy będzie Lubomyśl ( czyli centrum spotkań mieszkańców oddane pod koniec 2020r.), bo za dobę trzeba będzie tu zapłacić 738 zł. Przebije go tylko świetlica w Olbrachtowie, która po modernizacji zyskała dodatkową salę. Jeżeli ktoś zechce wynająć obie sale z kuchnią to zapłaci 800 zł. Sama nowa, mniejsza sala z kuchnią to niemal 470 zł,  istniejąca od lat salę to koszt 490 zł.

492 zł zapłacić trzeba będzie za dobę w Lubanicach, Łazie, Mirostowicach Dolnych,  Olszyńcu i Złotniku. Drożej w Drozdowie, bo tam za oddaną kilka lat wstecz nową salę trzeba wysupłać 553 zł. Nieco  taniej będzie w Kadłubii, Drożkowie, Bieniowie, Mirostowicach Górnych, Sieniawie Żarskiej, Siodle (400 zł), Biedrzychowicach Dolnych, Bogumiłowie, Kadłubi (mała salka z zapleczem), Marszowie, Mirostowicach Dolnych (sala konsumpcyjna z kuchnią lub sala widowiskowa), Włostowie (314 zł), Bieniowie (mała salka z kuchnią), Lubomyślu, Łukawach, Miłowicach, Rościcach (252 zł). Najtańsze, najmniejsze sale są w Surowej i Stawniku (228 zł).

Jest też możliwość wynajmu sali wg stawek godzinowych. Ceny wahają się od nieco ponad 33 zł do 120 zł.

Jasełka darmo, garnki-nie

– Wciąż nieodpłatne będzie korzystanie ze świetlic  nich na potrzeby sołectw, imprezy okolicznościowe, np. jasełka czy dzień dziecka, zebrania mieszkańców. Za darmo korzystać będą mogły koła gospodyń czy strażacy. Nie ma natomiast  np. mowy, że ktoś mógłby za darmo zorganizować pokaz garnków albo w sprawie paneli fotowoltaicznych sprzedawanych na domy. -mówił Leszek Mrożek, wójt. 

Wpływy z najmu nie pokrywają kosztów funkcjonowania. – W 2020r. złożyło się na nie wynagrodzenie opiekunów świetlic, opłaty za media, zakup gaśnic, przeglądy, konserwacje. Było to 585 tys. zł. Wpływy z racji epidemii sięgnęły tylko 55 tys. zł za wynajem, za media 14 tys. zł (w 2019r. odpowiednio 99 tys. zł i 22 tys.zł) – wyliczała A. Kochanowska.

Każdorazowo do opłat za sale wynajmujący będą musieli doliczyć koszt zużytych mediów. Nowy cennik zacznie obowiązywać od połowy marca.

Napisz komentarz »