REKLAMA

Samorząd

Sołtysi chcą podwyżki

Opublikowano 26 lutego 2021, autor: jb

Wniosek o podwyżkę diet złożyli sołtysi z gminy Niegosławice.

Sołtysi otrzymują 300 zł diety miesięcznie. Chcą 500 zł.

Zbieraniem podpisów od sołtysów zajął się Waldemar Hołowko, sołtys Mycielina.

– Chcemy podwyżki diety ryczałtowej. Mamy swój konwent sołtysów, ja jestem jego szefem. Zainicjowałem tą akcję, z każdym sołtysem rozmawiałem. Wszyscy się pod tym podpisali – mówi W. Hołowko. – Radni mają dietę, a nasza dieta nie stanowi nawet jej połowy, a też mamy dużo pracy. Urząd Gminy w pandemii może się zamknąć, my z mieszkańcami mamy kontakt codziennie. Samo wykonanie funduszu sołeckiego wymaga dużo pracy i wysiłku. U nas we wsi swoimi siłami rekultywowaliśmy staw, gmina by tego nie zrobiła – dodaje.

W poprzednich latach, radni za udział w sesji mieli naliczane po 180 zł, sołtysi po 130 zł. Dziś obie diety są ryczałtowane. Szeregowi radni dostają po 800 zł, sołtysi po 300 zł.

-My jesteśmy niższym organem, ale o nas radni też powinni dbać. Dzisiaj nawet to 500 zł to nie jest bardzo dużo w dobie wszystkich podwyżek. Nie mamy telefonu służbowego, jeździmy swoim samochodem. Opiekujemy się salą wiejską, dużo jest miejsc do koszenia, ja to robię swoim sprzętem. Podwyżka pomoże, choć i tak nawet nie pokryje kosztów – argumentuje sołtys.

Wysłuchają ich w marcu

– Ja nie jestem przeciwny podwyżce, ale radni będą na komisjach o tym dyskutować i zdecydować.  – mówi Jan Kosiński.

-Do radnych wpłynął wniosek od sołtysów. Zaprosimy ich na spotkanie komisji w marcu – mówi przewodniczący Rady Gminy Arkadiusz Szlachetko.

Wniosek o podwyżkę zbiegł się w gminie w czasie z dyskusją o tym, czy to sołtysi powinni roznosić na wsiach deklaracje podatkowe i czy powinni otrzymać za to pieniądze. -Nie chcemy, żeby te dwie sprawy wiązano. Sołtys sam decyduje o tym, że rozniesie deklaracje, bo nie musi tego robić. We wniosku nie chodzi nam o inkasentów i zbieranie pieniędzy z opłat od mieszkańców, tylko o całokształt pracy sołtysów – dodaje W. Hołowko.

Napisz komentarz »