REKLAMA

Sport

Mundial zawsze górą

Opublikowano 26 lutego 2021, autor: Piotr Piotrowski

Rozmawiamy z Jackiem Mondorowiczem, prezesem Stowarzyszenia Amatorskiej Piłki Nożnej Mundial w Żarach.

Regionalna: Żarska Liga Futsalu ma się dobrze, nawet w  czasie pandemii. Gdy inne ligi halowe m.in. w Szprotawie czy Iłowej zostały odwołane, w hali żarskiego LO im. Prusa zawodnicy kopią piłkę w najlepsze.

Jacek Mondorowicz: Przez pandemię musieliśmy zawiesić rozgrywki w grudniu. Oczywiście, były sposoby, aby pograć w piłkę np. zapisując się do Polskiego Związku Przeciągania Liny i zgłaszając zawodników do ich  kadry narodowej.  Wiem, że takie sytuacje miały miejsce wśród  niektórych klubów, ale my nie chcieliśmy się uciekać do takich absurdów. Ruszyliśmy dopiero od 12 lutego, gdy zniesiono obostrzenia. Musieliśmy jednak przeorganizować rozgrywki i skrócić terminarz, dzieląc zespoły w Lidze Mistrzów i Pucharze UEFA na podgrupy A i B.  Chcemy zdążyć do marca, gdy ruszy sezon piłkarski na trawie. A to z prostego powodu. W Żarskiej Lidze Futsalu ponad 90 procent zawodników gra  w klubach piłkarskich klasy okręgowej, A czy B klasy.  W najbliższą niedzielę, 28 lutego odbędzie się ostatnia kolejka a na początku marca – turniej finałowy.  Mam nadzieję, że ligę dokończymy, że nie będzie już powrotu boiskowych obostrzeń, które, przyznam –  były absurdalne, bo zespoły młodzieżowe mogły grać, a o kilka lat starsi zawodnicy – już nie. Co roku liga liczy 16 drużyn. To taka mieszanka wybuchowa. Większość zawodników gra w zespołach piłkarskich, ale są też sportowcy z innych dyscyplin, np. Żarski Klub Sportów Walki jak i „koledzy z podwórka”. Dla nich to odskocznia, możliwość integracji czy aktywnego spędzenia czasu. Był pomysł, aby wrócić do ligi żarsko – żagańskiej. Gralibyśmy w „Prusie” i żagańskiej Arenie. Bo Żary z Żaganiem zawsze się czubiły, więc rywalizacja miałaby jeszcze większy smaczek. Wstępnie rozmawiałem z prezesem spółki Arena, być może wrócimy do pomysłu, gdy ustanie pandemia. Może w przyszłym roku, kto wie?

Przez pandemię przerwane zostały również rozgrywki II ligi futsalu, w której występuje Mundial Żary.

W ubiegłym roku nie było wystarczającej ilości drużyn chętnych do rozgrywek, w tym roku przystąpiliśmy do II ligi lubuskiej, w której oprócz Żar występują drużyny z Zielonej Góry, Gubina i Świebodzina. Zdążyliśmy rozegrać tylko jedną kolejkę, zanim rozgrywki zostały zawieszone przez pandemię. Po 12 lutym tego roku formalnie mogłyby one zostać wznowione. Problem  w tym, że normalnie II liga miała zakończyć się z początkiem lutego a w tej chwili mamy koniec lutego. Jest wielki kłopot jeśli chodzi o zorganizowanie się drużyn i nowy terminarz. Póki co, rozmawiamy i dogrywamy dogodne terminy na mecze, tak, aby nie kolidowały one z rozgrywkami ligowymi na trawie, które ruszają w połowie marca.

Napisz komentarz »