REKLAMA

Zdrowie

Nie każdy może ją przyjąć

Opublikowano 19 lutego 2021, autor: jb

Szczepienia dla nauczycieli poniżej 60 roku życia prowadzone są szczepionką firmy AstraZeneca. U nas ruszyły one w ubiegłym tygodniu, a już kolejne kraje wycofują lub rozważają wstrzymanie podawania szczepionek tej firmy.

Europejska Agencja Leków dopuściła  tę szczepionkę także dla osób starszych, ale niemieckie służby sanitarne ograniczyły jej stosowanie tylko do osób do 64. roku życia. Podaje się, że skuteczność szczepionki przed zakażeniem wynosi około 65 procent, ale samo jej przyjęcie ma gwarantować łagodniejsze objawy pry zakażeniu koronawirusem.

Zarząd główny Związku Nauczycielstwa Polskiego najpierw apelował o to, by szczepić nauczycieli lekiem o większej skuteczności. Później wnioskował o to, żeby dopuścić do zapisów także np. pracowników obsługi szkoły.

W pierwszej turze zapisać się na nią mogli tylko nauczyciele do 60 roku życia, potem wiek ten podniesiono do 65 roku życia. W czwartek (18.02.) pozwolono się także zapisać nauczycielom, którzy są np. na długotrwałych zwolnieniach, urlopach.

Mają wątpliwości

Szczepionka AstraZeneca jest dopuszczona do podawania w Europie, choć niektórzy się z niej wycofują.

W RPA w ogóle wstrzymano podawanie szczepionki tej firmy.  Z jej używania wycofują się także poszczególne szpitale w Niemczech. Podobnie zrobiła część szpitali we Francji po tym, jak Francuska Krajowa Agencja Bezpieczeństwa Leków i Produktów Zdrowotnych potwierdziła objawy grypopodobne u 150 zaszczepionych medyków. W Szwajcarii ta szczepionka nie została dopuszczona do użytku.

Gorączka i omdlenia

W Polsce zaszczepiono 2 mln 384.794 osoby. Z danych opublikowanych w czwartek (18.02.) przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że do tej pory odnotowano  niepożądane odczyny poszczepienne u 1950 osób. Po szczepionce od firmy Pfizer było ich 1820, po szczepionce od AstraZeneca 117, po przyjęciu szczepionek od firmy Moderna było ich 13. Warto zaznaczyć, że szczepionki od AstryZeneca ruszyły dopiero w ubiegłym tygodniu wraz z początkiem szczepień nauczycieli, a szczepionki Pfizera podawane są u nas od końca ubiegłego roku.

Same odczyny poszczepienne mogą mieć łagodną, poważną lub ciężką postać. W kraju 1635 odczynów zakwalifikowano jako łagodne, objawiające się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia. Z pozostałych objawów były to: bóle głowy, omdlenia, duszność, gorączka i zawroty głowy.

Napisz komentarz »