REKLAMA

Wasze sprawy

Dramatyczne wyniki

Opublikowano 19 lutego 2021, autor: nk

Najwięcej zanieczyszczeń pyłowych w Żarach jest na Zatorzu – tak wynika z badań przeprowadzonych przez Lubuski Alarm Smogowy.

Pomiarami jakości powietrza w Żarach zajął się Remigiusz Krajniak z Lubuskiego Alarmu Smogowego. Badał pyłomierzem zamontowanym na samochodzie, gdzie w Żarach mieszkańcy oddychają najgorszym powietrzem.

– Wyniki wyszły dramatyczne. To alarm dla władz miasta, żeby zacząć działać, bo zdrowie mieszkańców Żar jest zagrożone – uważa ekolog.

Rekordy na Zatorzu

Pomiary wykazały, że niemal w całym mieście w trakcie ich przeprowadzania były bardzo wysokie stężenia pyłu PM 10. Najgorsza sytuacja jest na Zatorzu, gdzie w okolicy skrzyżowania ulicy Okrzei i Młynarskiej stwierdzono ponad 420 ?g/m3 . Średniodobowa norma pyłu PM 10 wynosi 50 ?g/m3. Niewiele lepiej sytuacja wyglądała na ul. Baczyńskiego w pobliżu skrzyżowania z ulicą Katowicką. Tutaj stężenie pyłu przekraczało 390 ?g/m3.

Niebezpieczny pył

Nawet chwilowe tak wysokie stężenia pyłu w powietrzu mogą być groźne dla naszego zdrowia. Pył jest szczególnie niebezpieczny dla naszych dróg oddechowych, a także dla układu krążenia.

Narażeni są również mieszkańcy ul. Górnośląskiej. Tutaj zmierzone stężenie pyłu wynosiło 345 ?g/m3.

Na ul Męczenników Ośw. było ponad 200 ?g/m3. Podobne stężenia były w centrum Miasta w okolicy ul. Podwale oraz ul. Kąpielowej, Browarnej i Zamkowej.

W Kunicach też nie najlepiej

Najwyższe stężenia pyłów w Kunicach były w okolicy ulic Grunwaldzkiej i Pułaskiego (pomiędzy ul. Żołnierską i Zachodnią). Stężenie pyłu przekraczało tam 140 ?g/m3.

Podobne lub nieco wyższe stężenia były w okolicach żarskiej strefy przemysłowej oraz w dzielnicy lotnisko.

Na osiedlu muzyków dramatycznie jest przy ul. Moniuszki oraz Paderewskiego. Niebezpieczne okazują się również okolice ul. Boh. Getta i ul. Żagańskiej (zwłaszcza na początkowym odcinku patrząc od centrum miasta).

Na alei mniej pyłu

Stężenia poniżej 100 ?g/m3 notowane były w okolicy ul. Sportowej na odcinku od ul. Smoczyka do Al. Wojska Polskiego, która na większości swojej długości okazała się najmniej zanieczyszczoną ulicą w Żarach.

– Wyniki są wiarygodne, bo przeprowadzane były certyfikowanym urządzeniem wypożyczonym od Krakowskiego Alarmu Smogowego. Podobne badania przeprowadziliśmy między innymi w Zielonej Górze – mówi R. Krajniak.

Urząd Miasta prowadzi akcję dofinansowania wymiany pieców na bardziej ekologiczne. Wnioski o dofinansowanie można składać do 25 lutego.

– To kropla w morzu potrzeb. Tutaj trzeba bardziej zdecydowanych działań – uważa R. Krajniak.

komentarz »
  1. Olo 26 lutego 2021 18:10 - Odpowiedź

    Pomiary należy wykonywać regularnie, najlepiej 24 godziny na dobę bez przerwy z pomiarem kierunku i siły wiatru.
    Niestety pomiar jednostkowy podobnie jak pomiar co dwie godziny WIOŚ nie jest wiarygodny. Bez sieci 5G można mierzyć jakość powietrza bez przerwy.
    Wzorem powinne być władze Krakowa, które walczą o czyste powietrze, Żarskie władze powinne uczć się od Krakowa.
    Wydaje mi się, że problemy mieszkańców nie są problemami dla naszej władzy. Nasza władza chyba nie lubi żadnych problemów tylko sukcesy.

Napisz komentarz »