REKLAMA

Samorząd

Mędrkowanie na posadce

Opublikowano 19 lutego 2021, autor: Piotr Piotrowski

O państwowych posadkach i dietkach podyskutowali żagańscy radni. Za to burmistrz Żagania posłuchał w końcu radnego z opozycji i rozszerzył wsparcie dla przedsiębiorców.

Przypomnijmy, w styczniu radni zwolnili żagańskich przedsiębiorców z branży hotelarskiej, gastronomicznej, turystycznej oraz siłowni i klubów fitness z podatku od nieruchomości za pierwszy kwartał br. Radny Tomasz Kwarciński dociekał, dlaczego tylko oni, skoro lockdown mocno uderzył również w żagańskie solaria, salony masażu czy sklepy z artykułami szkolnymi. Jego pomysł przepadł. Za to burmistrz zaatakował radnego, że chce zwolnień, myśląc o swojej  działalności, która jak tłumaczył Kwarciński, już zawiesił.

Jednak burmistrz Andrzej Katarzyniec propozycję radnego i wprowadził ją na sesję nadzwyczajną (12.02). I teraz na zwolnienia z podatku będą mogli liczyć też przedsiębiorcy z branży związanej z poprawą kondycji fizycznej oraz działalności fizjoterapeutycznej.

Dodajmy, że radni zwolnili przedsiębiorców również z opłaty za koncesje alkoholowe w pierwszym kwartale br.

Rady dla przedsiębiorców

Głosowanie na piątkowej sesji poprzedziły burzliwe obrady zdalnej komisji gospodarki. Radny Tomasz Nowak podkreślał, że sytuacja żagańskich przedsiębiorców nie jest zła.

– Wbrew temu co się mówi, przedsiębiorcy nie redukują zatrudnienia.  Na koniec ub.r. było 428 bezrobotnych, to wzrost o 28.  Biorąc pod uwagę te wszystkie obostrzenia i zamknięcia, to wynik bardzo zadowalający – skwitował radny i zarazem pracownik żagańskiego Urzędu Pracy.  – Sytuacja na rynku pracy jest stabilna. Ale jeśli będziemy nagłaśniali, że jest kryzys, że bezrobocie, to w końcu tak się stanie.

Nowak podkreślił, że nie tylko w centrum Żagania są puste lokale handlowo – usługowe, ale i w dużo większej Nowej Soli.

– Czy kiedykolwiek prowadził pan działalność gospodarczą?  – dociekał radny Jakub Witek. – Czy to jedyna pana rada dla żagańskich przedsiębiorców? Jeśli tylko taka: „Patrzcie na Nową Sól, tam także są puste lokale”, to ja współczuję Żaganiowi.

Państwowe posadki i samorządowe dietki

Dyskusję tonował Wiesław Bochenek, przewodniczący komisji gospodarki, podkreślając, że radny Nowak – pracownik PUP został zaproszony, by przedstawić informację dotyczącą bezrobocia.

–  Wystąpienie pana Nowaka nie było tylko informacją, ale też oceną. Jest prawda czasu i jest prawda ekranu – skwitował T.Kwarciński. – My jesteśmy od tego, aby robić jak najlepsze warunki dla żagańskiej gospodarki. Fajnie jest mędrkować z pozycji osoby, która jest na państwowej posadce i samorządowej dietce. Proszę porozmawiać z przedsiębiorcami. Nie mówmy, że jest dobrze, bo jest naprawdę źle. Nie starajmy się usprawiedliwiać kogokolwiek.  I tak wygląda nasza dyskusja na temat przedsiębiorców. Ataki, pyskówki, zero słowa o merytoryce..

– Co do słów,  że ja siedzę na posadzce. Panie Tomaszu, pan również może. Wygra pan konkurs, również będzie pan na posadzce budżetowej – ripostował Nowak.

Napisz komentarz »