REKLAMA

Samorząd

Kalinowska zamiast Katarzyńca?

Opublikowano 19 lutego 2021, autor: Piotr Piotrowski

Małgorzata Kalinowska myśli o starcie na fotel burmistrza Żagania. – Będę kandydować, oczywiście, jeśli do skutku dojdzie wiosenne referendum w sprawie odwołania obecnych władz – deklaruje dyrektor żagańskiej Szkoły Podstawowej nr 1.

Wiosenne referendum w sprawie odwołania burmistrza coraz bliżej. Jak ustaliła „Regionalna”, odbędzie się na przełomie kwietnia i maja br. Póki co, komitet referendalny nie wskazał swojego kandydata na nowego włodarza Żagania.

Uzdrowić oświatę i gospodarkę

Jeśli mieszkańcy odwołają Andrzeja Katarzyńca, start w przedterminowych wyborach deklaruje Małgorzata Kalinowska, od blisko 14 lat dyrektor żagańskiej SP nr 1.

– Jestem namawiana do startu w wyborach na nowego burmistrza przez różne środowiska – mówi M. Kalinowska. – Burmistrz chce mnie odwołać ze stanowiska dyrektora, więc nie mam nic do stracenia. Jestem żaganianką od urodzenia, uważam, że mam spore doświadczenie w zarządzaniu i wiedzę w zakresie oświaty. Myślę, że żagańskie szkolnictwo potrzebuje uzdrowienia w wielu dziedzinach. Z jednej strony – dzielenie szkół na równe i równiejsze, oszczędzania na premiach dla pracowników niepedagogicznych, narażenie budżetu miasta na niepotrzebną wypłatę dodatków wyrównawczych (tzw. czternastek – red.), z drugiej – ograniczanie rodzicom prawa do wyboru szkoły dla swojego dziecka. Oszczędza się na oświacie a wydaje na zbędne rzeczy, jak choćby 80 tys. zł na zakup maseczek ochronnych dla mieszkańców.

M. Kalinowska dodaje, że z niepokojem też obserwuje problemy żagańskiej gospodarki, zamykające się co chwile lokale handlowo – użytkowe, pustoszejące centrum Żagania.

– Żagańscy przedsiębiorcy potrzebują wsparcia i to nie tylko przed referendum czy z powodu lockdownu i pandemii. Z gospodarką jak i turystyką w naszym mieście źle dzieje się już od dawna. A to dlatego, że na pierwszym planie jest polityka. Chciałabym wprowadzić normalność w mieście, skończyć z tymi wojenkami żagańsko – ?żagańskimi – kwituje M. Kalinowska.

Nazwisk nie brakuje

A co na to komitet referendalny?  – Żagań zasługuje na nowego burmistrza, który będzie burmistrzem wszystkich mieszkańców, a nie tylko tzw. „realnej zmiany” – kwituje Tomasz Szewczyk,  jego pełnomocnik. – Cieszy mnie, że grono kandydatów zwiększa się i dołączyła kobieta z tak znanym nazwiskiem.

Dodajmy, że komitet referendalny nadal nie wskazał swojego kandydata. Podczas zbierania podpisów pod organizację referendum w ub.  roku, jego członkowie pytali mieszkańców, kogo widzieliby w roli nowego burmistrza. Żaganianie wskazywali najczęściej takie nazwiska jak: Daniel Marchewka, Sławomir Kowal, Tomasz Szewczyk i Sebastian Kulesza. W dalszej kolejności: Paweł Giza, Paweł Lóssa, Sebastian Galasiak, Karol Jersak cz Jerzy Bielawski. Wśród kobiet dominowały Wandy Winczaruk i Magdalena Wiadomska – Łażewska.

Napisz komentarz »