REKLAMA

Samorząd

Szprotawa przyjazna LGBT

Opublikowano 19 lutego 2021, autor: Piotr Piotrowski

Szprotawscy radni jako jedyni w powiecie żagańskim przyjęli deklarację solidarności z osobami LGBT+.

– To wyraz naszej tolerancji dla środowisk homoseksualnych, biseksualnych i transpłciowych i jednocześnie sprzeciw wobec ich dyskryminacji – mówi wiceprzewodniczący szprotawskiej rady, Andrzej Skawiński.  – Wiem, że po podjęciu tej uchwały zrobiło się głośno o Szprotawie w całej Polsce, z drugiej strony tolerancja powinna być czymś normalnym.

Deklarację uchwaliło większość radnych – na 21 tylko trzech wstrzymało się od głosu. W ten sposób odpowiedzieli na apel grupy posłów z Lewicy, Zielonych i Koalicji Obywatelskiej.

Każdy ma prawo kochać inaczej

Tym samym radni powiedzieli „stop” uprzedzeniom, homofobii i transfobii. Wedle uchwały, instytucje gminne mają być przyjazne osobom ze środowisk LGBT, zarówno jako pracodawcy, jak i w relacji urzędnik – mieszkaniec.

Za przyjęciem dokumentu byli nawet radni o poglądach konserwatywnych.

– Nikomu nie zaglądam pod kołdrę, każdy ma prawo kochać inaczej, tak jak chce – mówi radny Roman Pakuła. – Choć jestem przeciwny adopcji dzieci przez pary homoseksualne, to  uważam, że powinny one mieć większe prawa w Polsce, niż obecnie. Choćby – możliwości wspólnego rozliczania się w skarbówce czy prawa dziedziczenia między partnerami tej samej płci.

Radni ze Szprotawy jako jedyni odpowiedzieli na apel grupy posłów. I szybko znaleźli się na ustach całej Polski.  – Ten jeden krok Rady Miejskiej w Szprotawie  jest dla mieszkańców całej gminy wielkim krokiem naprzód! Szczególnie dla osób LGBT+ i ich bliskich oraz rodzin, którzy przez rząd Prawo i Sprawiedliwość odzierani są z godności i którym odbierane jest człowieczeństwo – skwitowała inicjatorka apelu, Anita Kucharska – Dziedzic z Lewicy. – Gratuluję  gminie! Jesteście wzorem do naśladowania!

Pod stanowiskiem radnych podpisuje się obiema rękoma również burmistrz Szprotawy, Mirosław Gąsik. –  Cenię radnych za odwagę i nie sądzę, że rządzący będą się na nas mścić za to stanowisko.- kwituje włodarz.

Mieszkańcy dumni

Gest radnych pochwalają mieszkańcy Szprotawy.  – Myślę, że nasze miasto coraz bardziej otwiera się na ludzi ze środowiska LGBT. Sama mam sporo znajomych, którzy są innej orientacji seksualnej i niczym nie różnią się od nas – mówi Weronika Dołęcka. –  Traktowanie ich jak zboczeńców jest oburzające. Plus dla naszych władz, że zauważyły problem i manifestują tolerancję oraz solidarność z LGBT.

– Szkoda, że polski rząd doprowadza do takiej sytuacji, że lokalne samorządy muszą uchwalać takie stanowiska. Dla mnie środowiska LGBT powinny mieć pełne prawa, tak jak inni.  – mówi Dominika Jafimik.

Rady pozostałych samorządów powiatu żagańskiego na razie nie podjęły takiego stanowiska.  W tym również w Żaganiu.   – Apel posłów wpłynął do nas pod koniec ubiegłego roku. Rozesłałem go radnym, wraz z opinią prawną, ale temat nie został przez nich podjęty. Osobiście uważam, że Żagań jest tolerancyjnym miastem a takie stanowisko niewiele zmieni w obecnej sytuacji w kraju – mówi Adam Matwijów, przewodniczący żagańskiej Rady Miasta.

Ale inne gminy mogą pójść w ślady Szprotawy. Na najbliższej sesji (19 lutego) apel posłów będą analizować radni z Brzeźnicy.

Napisz komentarz »