REKLAMA

Wasze sprawy

Stop spalarni!

Opublikowano 19 lutego 2021, autor: Piotr Piotrowski

W podżagańskim Tomaszowie właśnie zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie budowy spalarni martwych zwierząt.

Ponad 600 osób opowiedziało się przeciw inwestycji. Nikt z mieszkańców jej nie poparł. Ankiety wypełnione przez mieszkańców wsi  trafiły do wójta (12.02). – Na 830 osób uprawnionych do głosowania, ponad 600 wyraziło sprzeciw. Ani jedna osoba nie chce spalarni w Tomaszowie, w hangarze na poradzieckim lotnisku – mówi sołtys wsi, Paweł Lipski.  – Mieszkańcy zdecydowanie wyrazili swój sprzeciw inwestycji, obawiając się samych problemów, przede wszystkim smrodu, utraty wartości działek budowlanych czy odstraszenia inwestorów w strefie przemysłowej.

Ponad 30 ankiet wpłynęło do Urzędu Gminy drogą elektroniczną. Teraz wójt Leszek Ochrymczuk zdecyduje, czy wydać pozwolenie na inwestycję.

–  Decyzję w sprawie inwestycji wydam w przyszłym tygodniu – informuje wójt.

SKO rozstrzygnie

Co jeśli wójt odmówi zezwolenia na budowę krematorium? W kuluarach mówi się, że decyzja może by tylko jedna – odmowna. Wtedy sprawa trafi do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które może nakazać gminie jej ponowne rozpatrzenie.

– Czekamy na decyzję wójta – mówi przedstawiciel inwestora, Dawid Lewandowski ze Złotnika. – Jeśli będzie odmowna, to SKO rozstrzygnie, czy konsultacje społeczne w tej sprawie były zasadne w przypadku inwestycji w strefie przemysłowej.

Lewandowski zapewnia, że planowane krematorium  to nowoczesna instalacja, spełniająca wymogi unijne, bezpieczna dla zdrowia, ludzi i środowiska.

Masowe spalanie

Jednym z zagorzałych przeciwników inwestycji jest były sołtys Tomaszowa, Jan Daniszewski. – Z informacji, które zgromadziłem na temat inwestycji a także planowanego zakupu tak potężnego pieca, z temperaturą do ponad 1350 ° C, inwestycja jest przygotowana na masowe spalanie zwierząt, a nie pojedynczych sztuk – mówi Daniszewski. – Dla Tomaszowa budowa takiej spalarni będzie zabójstwem. Doprowadzi do wyludnienia miejscowości, likwidacji obecnych firm i odstraszenia potencjalnych inwestorów. Spalanie może nie spowoduje odoru, ale sam transport i składowanie martwych zwierząt – już tak.

Do tematu wrócimy.

komentarz »
  1. Andy 28 lutego 2021 16:14 - Odpowiedź

    Niech sobie otrierają w złotniku. Tam i tak już śmierdzi…

Napisz komentarz »