REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Rura przegrała z mrozem

Opublikowano 19 lutego 2021, autor: jb

Najpierw na ulicy Kościuszki, potem na Słowiańskiej popękały rury wodociągu w Małomicach.

Rura przy ul. Kościuszki pękła w piątek (12.02.), awarię udało się usunąć dopiero w sobotę wieczorem.

– Zostanie nam do naprawy jeszcze chodnik w tym miejscu. Ziemia w tym miejscu bardzo nasiąkła wodą, zrobiła się mokra pulpa, której czas osiadania jest długi.Niska temperatura doskwierała wszystkim, mamy nadzieję, że to już koniec. W różnych częściach miasta też były problemy z wodą, ale to przez to, że często wodomierze były montowane na korytarzach i po prostu pozamarzały – mówi burmistrz Małgorzata Sendecka. – Mam nadzieję, że jak przyjdzie odwilż, to niespodzianek nie będzie. Wodociąg częściowo mamy już wymieniony na nowszy, ale awarie trafiły się akurat na starych fragmentach. Zakładane opaski naprawcze powodują m.in. odrywanie się osadów, stąd w kranach bardzo brudna woda. Nie jest szkodliwa ale pozostawia wiele do życzenia – dodaje.

W trakcie mrozów popękały żeliwne rury, które przepuściły wodę przy pierwszych wyższych temperaturach. Przy awarii trzeba było zakręcić wodę w mieście. W poniedziałek (15.02.) woda znowu wybiła.

– Drugą awarię mieliśmy na Słowiańskiej w poniedziałek, jej usuwanie zajęło tam od godz. 11:00 do 16:00 – mówi Jacek Grzelak, kierownik Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Małomicach. 

-W obu przypadkach woda zaczęła wydostawać się na powierzchnie. Na Kościuszki woda wyciekała spod latarni ulicznej, ale samo pęknięcie było 3 metry dalej. Przyjechało pogotowie energetyczne, wyłączyło prąd, lampę zdemontowaliśmy – mówi. I dodaje – Moich dwóch pracowników, żeby dojść do zasuw, znaleźć je pod lodem i śniegiem, kuło ziemię nawet w nocy. Wodę musieliśmy zakręcić, żeby ludzie nie potopili nam się w wykopanym dole. Praca w tak niskiej temperaturze była bardzo trudna.  Takiej zimy nie było w ostatnich latach, a jakby nie było infrastruktura jest coraz starsza -dodaje. 

Napisz komentarz »