REKLAMA

Komunikacja

Odśnieżanie po żagańsku

Opublikowano 12 lutego 2021, autor: Piotr Piotrowski

Choć prognozy pogody były znane od tygodnia, drogowcy w Żaganiu zaspali.

Strażnicy miejscy już od rana w poniedziałek, 8.02. przypominali właścicielom posesji  i najemcom lokali o odśnieżeniu chodników. Mieszkańcy ruszyli z łopatami do odśnieżania, w przeciwieństwie do pracowników miejskiej spółki MPOiRD, która zaspała.

– Miasto nasyła strażników a samo powinno świecić przykładem, egzekwując od swojej spółki MPOIRD, aby zadbać o odśnieżenie dróg, chodników i parkingów już w weekend. Bilet za parking w miejskiej strefie trzeba kupić, ale gdzie parkować, skoro zalegają na niej hałdy śniegu? – pytał pan Tomasz w środę, 10 lutego, a więc trzy dni po ataku zimy. – Podobnie było z miejskimi deptakami na Warszawskiej czy przejściu na Pl.Słowiańskim. Pracownicy spółki MPOiRD zaczęli tam odgarniać śnieg łopatami dopiero w środę.

A strażnicy nie próżnowali. – Straż Miejska poucza o obowiązku odśnieżania. – mówi rzeczniczka Ratusza Agnieszka Zychla. – Podjęto 91 interwencji, 21 osób pouczono, wystawiono 5 mandatów.

Kasować potrafią

Żaganian pogoniono do roboty, za to drogowcy zaspali, choć biorą sporą kasę za akcję „Zima”. Za jeden dzień odśnieżania i posypywania piaskiem z solą żagańskich dróg oraz parkingów MPOiRD kasuje 5 tys. 950 zł a za jeden dzień zimowego utrzymania przystanków autobusowych, placów, chodników, alejek i schodów miejskich – 4 tys. 800 zł

Za odśnieżanie dróg powiatowych odpowiada ZU „Zachód” z Poznania:  w Żaganiu (starostwo zarezerwowało na ten cel kwotę 56 tys. 471 zł), w gminie Szprotawa (202 tys. 915 zł), w Małomicach (177 tys. 158 zł), w Iłowej i Wymiarkach (148 tys. 683 zł) oraz gminie Niegosławice (174 tys. 884 zł). Powiatowe drogi w gminie Brzeźnica odśnieża  Zakład Usługowy „Warsta” z Brzeźnicy (153 tys. 593 zł), podobnie jak drogi w gminie Żagań (104 tys. 280 zł).

A burmistrz zadowolony!

Burmistrz Żagania Andrzej Katarzyniec do pracy spółki MPOiRD…  nie ma zastrzeżeń. I tłumaczy, że przy temperaturach niższych niż -12 stopni C nie stosuje się mieszanki piasku i soli.

 – Jak można zobaczyć we wszystkich materiałach z całej Polski, opady są tak intensywne, iż służby drogowe w całym kraju mają problem z usunięciem ciągle padającego śniegu – tłumaczy jego rzeczniczka, Agnieszka Zychla. –  Żagań nie jest w tej sytuacji odosobniony. Burmistrz osobiście monituje sytuację w mieście, odbierając systematycznie raporty. Przez cały okres intensywnych opadów wszystkie drogi miejskie były i dalej są przejezdne. Miejskie chodniki są odśnieżone.

Tyle rzeczniczka.  Może zamiast odbierać raporty, trzeba wyjść na ulicę? I mocno się trzymać, żeby nie upaść.

Napisz komentarz »