REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Atak ptasiej grypy

Opublikowano 12 lutego 2021, autor: bj

Ptasia grypa wykryta w hodowli drobiu w Złotniku. -To wysoce zjadliwy szczep grypy. Może przenosić się na ludzi – alarmuje Ryszard Połozowski, powiatowy lekarz weterynarii.

Ognisko ptasiej grypy wykryte zostało (w środę 10.02.) w Złotniku (gm. Żary). – Tohodowla, 240 szt. kaczki, gęsi. Drób zaczął padać od soboty, 6.02. Właściciel wiązał to ze zmianą paszy. Badania wykryły wirusa H5N8. Przy życiu pozostało 41 sztuk drobiu – wyjaśnia Ryszard Połozowski, lekarz weterynarii.

Jak do tego doszło?

– Kaczki wydostały się na zewnątrz i pływały w bajorku z dzikimi kaczkami-tłumaczy R. Połozowski.

W gospodarstwie w Złotniku pojawili się inspektorzy z PLW oraz policja. – Wszystkie padłe sztuki oraz te, które zostały uśpione, zabrano do utylizacji. Do tego jajka oraz pasza – mówi R. Połozowski. Zutylizowany zostanie obornik i spalone drewniane urządzenia, z których korzystał hodowca. -Nie da się ich zdezynfekować. -dodaje R. Połozowski.

Inspektorzy badają, czy ktoś ma zapas jaj kupiony z tej hodowli. – Do trzech tygodni wirus może się w nich utrzymywać. – dopowiada R. Połozowski.

Znaki i maty

Ale to dopiero początek. W czwartek, 11.02. zebrał się w starostwie zespół zarządzania kryzysowego. Sprawa poważna, bo w Złotniku i okolicznych wsiach jest dużo przydomowych hodowli. – W odległości ok. 1 km jest ferma, gdzie hodowanych jest 28 tys. sztuk – informuje R. Polozowski.

W związku z wykryciem ogniska na drogach w promieniu do 3 km staną tablice „wysoce zjadliwa grypa patków-obszar zapowietrzony”, do 10 km – treść różnić będzie określenie obszaru („zapowietrzony”). Na drogach dojazdowych zostaną wyłożone maty dezynfekcyjne. Uzupełnianiem płynu dezynfekcyjnego zajmą się strażacy.

Przyjdą sprawdzić

-Będzie nam potrzebna lista gospodarstw, w których hodowany jest drób. Taki obowiązek jest już od 50 sztuk. W tej sytuacji musimy sprawdzić wszystkie, nawet małe hodowle – mówi R. Połozowski.

-O to poprosimy sołtysów wsi. Tu chodzi o zdrowie ludzi i stan ich hodowli – odpowiadał mu Leszek Mrożek,wójt żarskiej gminy.

W obszarze zapowietrzonym musimy wykonać tzw. perlustrację gospodarstw. Sprawdzimy stan zwierząt i przestrzeganie elementarnych zasad-wyjaśnia R. Połozowski. Chodzi m.in o  korzystanie z odzieży ochronnej, zmianę obuwia przy wejściu do kurnika, mycie i dezynfekcję rąk i pomieszczeń. Wszyscy będą mieli obowiązek zamykania drobiu w zamkniętych pomieszczeniach, bądź w wygrodzonym terenie, by nie miało tam dostępu dzikie ptactwo-tłumaczył R. Połozowski.

Uwaga! Może przenosić się na ludzi

-Ile to potrwa-pytał Józef Radzion, starosta żarski. – O ile nie będzie nowego ogniska całość powinna się zakończyć w ciągu 30-40 dni-wyjaśnia R. Połozowski.

-Czy może się przenosić na ludzi?-chciał wiedzieć Józef Radzion, starosta.

-To wysoce zjadliwy szczep grypy. Może on przenosić się na ludzi i wywoływać grypę-odpowiadał R. Połozowski.

W obszarze ZAPOWIETRZONYM znalazł się Złotnik (gm. Żary) i tereny leśne

Miejscowości, które znalazły się w obszarze ZAGROŻONYM ptasią grypą:
– w powiecie żarskim Dąbrowiec, Włostów, Bieniów, Biedrzychowice Dolne, Łukawy, Lubanice, Surowa, Drożków, Lubomyśl, Grabik, Kadłubia, Olszyniec, Marszów (gm. Żary) oraz miasto Żary.
-w powiecie żagańskim Kanada, Młyniska, Gorzupia Dolna, Gorzupia, Miodnica, Gryżyce, Pożarów, Stary Żagań, Puszczyków (gm. Żagań), Stanów (gm. Brzeźnica)

Wirus ptasiej grypy jest wrażliwy na wysoką temperaturę i pod działaniem 70°C ginie. Drób i jaja tylko właściwie usmażone lub ugotowane są bezpieczne. Częste mycie rąk ciepłą wodą z mydłem, dezynfekcja pomieszczeń to sposoby zapobiegania grypie.

Jakie objawy mogą sugerować, że drób choruje na grypę?
Spada apetyt i pragnienie. Wirus atakuje mózg, pojawiają się drgawki, porażenia skrzydeł, chwiejny chód, skręt szyi, wygięcie szyi. Ptaki są osowiałe, mają nastroszone pióra. U drobiu gwałtowanie spada liczba składanych jaj. Występują nagłe przypadki śmiertelne, bez poprzedzających je zmian. Dotyczy to kur i indyków.

Groźna dla ludzi grypa

Ptasia grypa u ludzi wywołuje objawy podobne do tych spowodowanych zwykłą grypą:
gorączka,
kaszel,
ból gardła,
bóle mięśni, stawów,
zapalenie spojówek,
biegunka,
wymioty.

Gdy dojdzie do zakażenia ptasią grypą, to grypa przebiega o wiele ciężej od „klasycznej” ludzkiej grypy. Może pojawić się wirusowe zapalenie płuc, w wyniku którego dochodzi do ostrej niewydolności oddechowej.

Napisz komentarz »