REKLAMA

Zdrowie

Koniec chirurgii w Żaganiu

Opublikowano 12 lutego 2021, autor: jb

Oddział chirurgiczny z pododdziałem chirurgii onkologicznej i urologii nie będzie już działał w 105. Szpitalu Wojskowym w Żaganiu. Już trwają pracę do przeniesienia tam innego oddziału.

Gdy jeszcze w pierwszej połowie ubiegłego roku w Żaganiu protestowano przeciwko zamknięciu oddziału ginekologiczno – położniczego i noworodkowego, po cichu mówiło się, że chirurgii w mieście też nie będzie.

Dziś chirurgia jest już w trakcie przenosin do Żar.

Od poniedziałku, 8.02., szpital zabezpiecza 74 łóżka covidowe w Żarach i Żaganiu (do tej pory były to 102 łóżka), w tym 7 z możliwością podłączenia do respiratora. W Żaganiu oddział covidowy przyjmuje pacjentów na piętrze dawnej pulmonologii, łóżka dla pacjentów pod respiratorami są w dawnym oddziale noworodkowym.

– Obecnie trwają zmiany organizacyjne w zakresie Oddziału Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej i Urologii, który zostaje przeniesiony do budynku nr 5 szpitala w Żarach. Oddział uruchomiony będzie w marcu – potwierdza Justyna Wróbel – Gądek, rzeczniczka szpitala.

Pracownicy oddziału mają zapewnioną pracę w Żarach.

– Wkrótce będziemy kontaktować się z pacjentami, którzy oczekują na wyznaczenie lub potwierdzenie terminu wizyty – dodaje rzeczniczka.

Laryngologia i okulistyka

W miejsce chirurgii planowane jest przeniesienie oddziału laryngologicznego z poddziałem okulistycznym, który do tej pory przyjmował pacjentów w Żarach.

Po przenosinach do Żagania, tych oddziałów nie będzie już w Żarach.

Od przyszłego tygodnia ruszą prace remontowe, przed przygotowaniem nowego oddziału do pracy.

– Budynek jest nasz, więc my prowadzimy remont. Planujemy otwarcie nowego oddziału na 15 marca – mówi starosta żagański Henryk Janowicz.

Marginalizacja czy koncentracja?

Żagański radny Tomasz Kwarciński w ub.roku prowadził akcję ratowania ginekologii przed zamknięciem. Tymczasem przenosi się też chirurgia. -Decyzja o likwidacji kolejnego ważnego oddziału w żagańskim szpitala to uderzenie w interesy zdrowotne tysięcy mieszańców Żagania i okolic. To krok do marginalizacji naszej lecznicy, na który patrzę z ogromnym niepokojem. W zarządzaniu opieka zdrowotną wyróżnia się bowiem cztery podstawowe oddziały szpitalne: internistyczny, pediatryczny, chirurgiczny oraz ginekologiczno-położniczy. Naszemu szpitalowi zabiera się po kolei każdy z tych podstawowych oddziałów- mówi. -Mam wielkie pretensje do władz zarówno miasta jak i powiatu, że nie potrafią skutecznie walczyć o należyte zabezpieczenie naszych wspólnych interesów. Nasi mieszkańcy mogą się czuć jak pacjenci drugiej kategorii. – dodaje.

-To nie jest żadna marginalizacja szpitala. Nie uprawiajmy polityki na zdrowiu pacjentów – odpowiada Iwona Hryniewiecka, sekretarz powiatu żagańskiego. -Musimy mieć na uwadze co w sprawie szpitali planuje rząd. Reforma zakłada m.in., że jeżeli w promieniu 15-20 kilometrów jest jeden oddział, to drugi szpital powinien mieć inne oddziały. W promieniu 20 kilometrów ma być oddział, który obsługuje OIOM, chirurgię i duże oddziały zabiegowe. W Żarach od dawna jest OIOM, którego w Żaganiu nigdy nie było – dodaje.

Oddział chirurgiczny z urologią zostaje przeniesiony do Żar, w Żaganiu pozostają jednak obie poradnie.

Napisz komentarz »