REKLAMA

Samorząd

Gotowi do sprzedaży hospicjum

Opublikowano 12 lutego 2021, autor: nk

Urzędnicy w Żarach są już gotowi do sprzedaży żarskiego hospicjum. Cena atrakcyjna, bo niższa o 60 proc. od wyceny rzeczoznawcy. Hospicjum kupi Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta w Żarach.

– Jesteśmy gotowi. Czekamy na ustalenie terminu podpisania umowy- mówi Marek Iwlew, naczelnik w żarskim Urzędzie Miasta.

Sprzedaż hospicjum budzi ogromne emocje, szczególnie u osób, które ofiarowały datki na budowę placówki w Żarach i wspierają jego działalność. Najbardziej bulwersujące dla wielu osób okazały się informacje, że władze Towarzystwa zamiast wykorzystywać pieniądze na działalność hospicjum odkładały je, żeby teraz wykupić budynek i działkę od miasta. Przez 3 lata Towarzystwo odłożyło na ten cel ponad milion zł, który teraz wpłaci na konto burmistrza Żar.

Urząd Miasta wycenił budynek i działkę na ponad 3 mln 200 tys. zł, ale sprzeda za ok. 1 mln zł.

– Przepisy pozwalają na udzielenie bonifikaty w wysokości 60 proc. przy sprzedaży – tłumaczy M. Iwlew.

Prezes i dyrektor

Zysk Towarzystwa w 2019 roku wyniósł 420 tys. zł. Podobne pieniądze zaoszczędziło Towarzystwo w 2018 roku – 428 tys. zł, a w 2017 roku – 217 tys. zł. Łącznie daje to ponad milion złotych.

Prezesem żarskiego Koła Towarzystwa Pomocy jest Stefan Łyskawa, jest też dyrektorem hospicjum. Mimo że pobiera już emeryturę, za pracę w hospicjum dostaje 7 tys. zł miesięcznie.

Napisz komentarz »