REKLAMA

Kultura, Oświata

NIE dla nauczycieli

Opublikowano 12 lutego 2021, autor: jb

Najniższa krajowa pensja wzrosła od stycznia. Sieć marketów oferuje pensje od 4 tys. 800 zł kasjerom. A nauczycieli rozjuszyła informacja, że oni w tym roku na podwyżki liczyć nie mogą.

Sami kasjerzy w markecie przyznają, że takich pieniędzy jak w najnowszej ofercie pracy,  w Żaganiu i Żarach nie dostają, choć czekają na obiecane podwyżki. Właściciel sieci sklepów LIDL ogłasza, że doceni ich wysiłek za pracę w pandemii. Ma na to wydać w całym kraju 120 mln zł.

Część nauczycieli też już wróciła do pracy stacjonarnej. Ale pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli nie przewidziało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Związek Nauczycielstwa Polskiego zgłosił w Senacie swoje propozycje poprawek, ale Sejm je i tak odrzucił. – Czy my jesteśmy gorsi od kasjerów i nam podwyżki się nie należą? – grzmią nauczyciele.

Dodatki nie takie pewne

Pensja minimalna nauczyciela stażysty wynosi w tym roku 2 tys. 949 zł, nauczyciela kontraktowego 3. tys. 34 zł, mianowanego 3 tys. 445 zł, a nauczyciela dyplomowanego 4 tys. 46 zł. Do pensji podstawowej doliczane są dodatki.

– Tak naprawdę tylko pensję zasadniczą dostają wszyscy. – mówi Romana Błahuta, prezes oddziału ZNP w Żaganiu. I wymienia -Dodatek za wysługę lat ma ten, kto go sobie wypracuje. Dodatek motywacyjny mało gdzie jest wypłacany. Dodatek funkcyjny nauczycielowi może być wypłacony tylko za wychowawstwo. Dodatki są za godziny  ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa? W szkołach plany zajęć od zawsze układało się tak, żeby tych godzin było jak najmniej. Doraźne zastępstwa są, jak ktoś zachoruje. Ciężko nazwać to stałym składnikiem pensji.

 Takie realia

Nauczyciel stażysta, który przyjdzie do pracy i nie ma stażu i godzin dodatkowych, otrzyma te 2 tys. 949 zł brutto, na rękę około 2 tys. 100 zł zł.

– Zarobi wtedy o 140 zł więcej od najniższej krajowej. Były u nas już takie przypadki, kiedy dyrektorzy musieli dopłacać stażystom do pensji, żeby zarobili chociaż minimalne wynagrodzenie, bo nie było dla nich godzin. Takie są realia w szkołach – dodaje R. Błahuta.

Ostatnią podwyżkę nauczyciele mieli we wrześniu 2020 roku i były to pieniądze zapowiadane przez rząd przy okazji strajku nauczycieli sprzed dwóch lat.

– Ciężko w ogóle to komentować. Widocznie rząd nie lubi nauczycieli. Skoro są przymiarki do likwidacji Karty Nauczyciela, to w ogóle może się okazać, że braknie godzin pracy dla wielu nauczycieli po podniesieniu pensum do 22 godzin tygodniowo. Jeżeli niektóre klasy mają jedną historię w tygodniu, a pensum wyniesie 22 godziny, to nauczyciel będzie pracować na etat w sześciu szkołach – mówi nauczyciel Krzysztof Sieńko i przewodniczący komisji oświaty Rady Miasta Żagań.

W czasie pandemii sieć sklepów Lidl postanowiła docenić swoich pracowników za trudny czas pracy na pierwszej linii frontu. Kasjerom w 2021 roku proponuje od 3 tys. 550 do 4 tys. 350 zł brutto na początku zatrudnienia. Już po roku pracy wzrost pensji maksymalnie do 4 tys.550 zł brutto. Po dwóch latach stażu mogą liczyć nawet 4 tys.800 zł.
Napisz komentarz »