REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Bestie z lasu

Opublikowano 12 lutego 2021, autor: Michalina Kozarowicz

Wilki już nie są rzadkością w naszych lasach. Coraz więcej osób widziało je nawet pod swoimi domami.

–  Owszem, już od dłuższego czasu coraz liczniej spływały informacje o pojedynczych osobnikach spotykanych na leśnych duktach lub  polach. Były widywane grupy po 2-3 drapieżniki.- potwierdza Michał Szczepaniak, z-ca nadleśniczego leśnictwa Lipinki – W ub. roku  zaczęły się pojawiać większe grupy, po 6-7 osobników, a to już watahy. To może oznaczać, że wilki w naszych lasach znalazły dla siebie dom i tu mają wilcze gniazdo. Domowe psy to dość łatwa zdobycz dla wilków.

Leśnicy ostrzegają, żeby do lasu nie chodzić w pojedynkę i nie zachowywać się tam zbyt cicho.

 – Nie nawołujemy oczywiście do hałasowania, ale lepiej, abyśmy byli zawczasu słyszani przez zwierzynę, która prawie na pewno w takiej sytuacji oddali się – tłumaczy M. Szczepaniak.

Dodatkowo powinniśmy zabrać ze sobą dźwiękowe gadżety, którymi najczęściej udaje się przepłoszyć dziką zwierzynę i na spacery do lasu wybierać się w kilka osób. Nie zapominajmy  o naładowanym telefonie,

– Nie zapuszczajmy się w gęstwiny leśnych drzew i krzewów oraz wysokich jagodzisk, aby przypadkowo nie wejść na odpoczywające w ciągu dnia w tych miejscach osobniki większych gatunków leśnej zwierzyny. Pozostawmy również w lesie porę późnowieczorną i nocną dla zwierzyny – zachęca leśnik.

Napisz komentarz »