REKLAMA

Samorząd

Referendum wiosną?

Opublikowano 12 lutego 2021, autor: Piotr Piotrowski

Najwcześniej w kwietniu br. odbędzie się referendum w sprawie odwołania burmistrza Żagania i Rady Miasta.

Przypomnijmy, referendum zostało przełożone z jesieni ubiegłego roku ze względu na szalejącą pandemię. Jak nas wtedy poinformował Stanisław Blonkowski, dyrektor zielonogórskiego Krajowego Biura Wyborczego, zostało zawieszone do czasu ustania pandemii.

W środę, 10 lutego zapytaliśmy w KBW, czy znany jest już termin przesuniętego w czasie referendum? – Referendum jest zawieszone co najmniej do kwietnia. Czekamy na decyzje rządu i dalszy spadek zakażeń. Głosowanie odbędzie się, jeśli będzie rekomendacja Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – powiedziała nam Hanna Potęga z Krajowego Biura Wyborczego.

Aby referendum było ważne, do urn musi pójść 5 tys. 455 mieszkańców w przypadku burmistrza oraz 6 tys. 201 mieszkańców w przypadku Rady Miasta. Do odwołania wystarczy zwykła większość, czyli 50 procent głosów na „tak” plus jeden.

Pełen optymizmu jest Tomasz Szewczyk z komitetu referendalnego. – Wierzę, że referendum uzyska wymaganą liczbę głosów i władza zostanie odwołana. Rzesza niezadowolonych żaganian rośnie z dnia na dzień – mówi Szewczyk. – Do 21 zarzutów, jakie przedstawiliśmy we wniosku referendalnym (m. in. zamknięcia miejskiego kąpieliska i przytuliska dla psów, zatrudniania „swojaków” w urzędzie, nepotyzmu w placówkach podległych burmistrzowi, wycofania się z dofinansowań na przebudowę targowiska i budowę hal przy SP nr 3 czy SP nr 4 – red.) doszły nowe. To m.in. nagonka na szkołę podstawową nr 1, złe zarządzanie szkołami i wypłata „czternastek” czy brak odpowiedniego wsparcia ze strony Urzędu Miasta dla wszystkich żagańskiego przedsiębiorców, poszkodowanych przez pandemię.

Napisz komentarz »