REKLAMA

Aktualności, Kultura, Oświata

Bez testu nie będzie wakacji

Opublikowano 12 lutego 2021, autor: Piotr Piotrowski

Miłośnicy zagranicznych wakacji będą musieli się w tym roku liczyć z wyższymi cenami. Aby spędzić wymarzony urlop w Grecji, Turcji, Egipcie czy Hiszpanii, trzeba będzie też przejść testy na Covid-19.

Coraz więcej wątpliwości, jak będą wyglądały zagraniczne wyjazdy. Szczególnie, jeśli chodzi o zorganizowane wakacje czarterowe do tak popularnych kierunków, jak Hiszpania, Grecja, Włochy, Tunezja, Turcja czy Egipt? Na nasze pytania odpowiedział Dariusz Drozdek, właściciel żagańskiego biura podróży Wilson Travel, który właśnie wrócił z Egiptu, gdzie wizytował 16 hoteli przygotowanych do sezonu 2021.

– Jeśli ktoś marzy o zagranicznych wakacjach, musi liczyć się z tym, że będzie musiał wykonać test na Covid-19, wykonany 72 godziny przed wylotem – mówi D. Drozdek. – Taki test będzie musiał przejść również przed powrotem do kraju. Wtedy uniknie 10-dniowej kwarantanny. Dziś dużo zależy od rządu polskiego a także innych krajów, które co chwile wprowadzają nowe rozporządzenia i zmieniają przepisy odnośnie Covid-19.  Dlatego turyści mogą być zdezorientowani. W tej sytuacji, najlepiej latać z biurami podróży, które gwarantują określone warunki i świadczenia, w razie zachorowania.

Drozdek dodaje, że najlepszą opcją będzie wykupienie pełnego pakietu świadczeń w biurze podróży. – Testy przed wylotem są wtedy wliczone w cenę wczasów. Warto też wykupić rozszerzone ubezpieczenie, na wypadek zachorowania na Covid-19 podczas wakacji – radzi. – Kosztuję  kilkadziesiąt złotych, ale dzięki niemu unikniemy, w razie choroby, znacznie większych kosztów leczenia.

Droższe o 20 procent

Wakacje 2021 będą droższe nawet o 20 procent, względem ubiegłego roku. A to dlatego, że biura podróży będą chciały sobie powetować straty za ubiegły rok, w którym branża turystyczna bardzo mocno ucierpiała.  – Można zapomnieć o tygodniowych wakacjach all inclusive w Egipcie za 1,5 tys. zł. Nawet w opcji last minute. Obecnie tydzień w dobrym hotelu czterogwiazdkowym w formule all inclusive to koszt 2 tys. – 2,5 tys. zł. Państwo egipskie wprowadziło dodatkową opłatę sanitarną 145 zł, do turystycznego funduszu gwarancyjnego doszedł kolejny – pomocowy, co oznacza dodatkowe 15 zł dopłaty – wylicza właściciel  biura podróży Wilson Travel.  – Dobra informacja jest taka, że w maseczkach nie trzeba chodzić na terenie hotelu ani przy basenach i plaży. Taki wymóg za to obowiązuje w samolotach i środkach transportu, nawet jeśli ktoś jest zaszczepiony na Covid -19. Za brak maseczki np. w egipskiej taksówce  policja wlepia mandaty w wysokości nawet 50 funtów egipskich. 

Trochę egzotyki

Obecnie w zagranicznych wyjazdach króluje Egipt i nie tylko dlatego, że jest tam bardzo ciepło. Popularne są także dalsze, bardziej egzotyczne kierunki: Zanzibar (za osobę tydzień wakacji od 5,5 tys. zł wzwyż), Dominikana (od 7 tys. zł), Meksyk (od 5 tys. zł) czy Gambia (od 3 tys. zł). Od 6 marca rusza Turcja, na przełomie kwietnia i maja – Bułgaria i Grecja.  Drozdek podkreśla, że przez pandemię i ryzyko zakażenia, do łask mocno wróciły polskie kierunki – szczególnie górskie: Karpacz, Szklarska Poręba czy Świeradów Zdrój. Ale i tu, przez przedłużający się do 12 lutego lockdown i obostrzenia sanitarne, ograniczające obłożenie pokoi do 50 procent, ceny wzrosły nawet o połowę.

Napisz komentarz »