REKLAMA

Samorząd

Jesteśmy rozczarowani

Opublikowano 12 lutego 2021, autor: bj

Na sport dali ponad 200 tysięcy, 60 z górą na kulturę, a nawet grosza nie sypnęli na turystykę. Wycieczki miały pojechać co prawda nie do Paryża czy Lizbony, ale do Zielonej Góry i Świdnicy. Ale i to było za daleko dla urzędników z gminy Żary.

Rozstrzygnięto konkursy ofert na realizację zadań na rzecz osób w wieku emerytalnym, turystyki i krajoznawstwa, wspierania i upowszechniania kultury fizycznej,  rozwoju kultury i ochrony jej dóbr na terenie gminy Żary w 2021r.

Projekt dla seniorów „Złota Polska Jesień łączy pokolenia” złożyło Stowarzyszenie Przestrzeń Rozwoju Osobistego Mentor i otrzymało dotację 1 tys. 920 zł. To niespełna połowa gminnego budżetu, bo zaplanowane na ten cel 4 tys. zł.

Jesteśmy zawiedzeni

Wybitnie „oszczędnie” potraktowana została turystyka i krajoznawstwo na terenie gminy. Urzędnicy na ten cel wykroili sporą kwotę, bo 10 tys. zł. Ale puli nie uszczuplili ani o złotówkę!

W tym zakresie wpłynęły 2 oferty z Fundacji „Pięknolesie” na zadanie „Szlakiem miodu i wina” oraz Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Kulturalnych „Dwukropek” („Cudze chwalicie swego nie znacie-Szlakiem Bahusa”).

– Robimy to od 7 lat. Organizowaliśmy wycieczki rowerowe i autokarowe. W zeszłym roku byliśmy w Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu. W tym roku planowaliśmy wyjazd do Zielonej Góry do Palmiarni, do Urzędu Marszałkowskiego. Jesteśmy bardzo rozczarowani, trzeba było odmówić już zamówionego przewodnika. Ale najbardziej zawiedzenie są nasi uczestnicy. Często osoby starsze, mało mobilne  – mówi Teresa Kowalczewska, wiceprezeska „Dwukropka”.

Krystyna Adamenko, szefowa „Pięknolesia” też nie ukrywa zawodu. – Cieszę się, że na kurs nauki pływania otrzymaliśmy, ile wnioskowaliśmy. Ale przykre jest to, że w zakresie turystyki odmowa nawet nie została uzasadniona. Planowaliśmy wycieczkę do Świdnicy. Widocznie gmina uważa, że ludzie nie muszą jeździć -mówi K. Adamenko.

Sprawę komentuje Leszek Mrożek, wójt gminy Żary. – Oferty oceniła komisja. Doszła do wniosku, a ja podzieliłem ten pogląd, że te fundusze powinny pójść na wspieranie turystyki na terenie gminy Żary ewentualnie powiatu żarskiego. Wyjazdy poza nasz teren gmina nie powinna finansować – tłumaczy.

Kultura podzielona

Na rozwój kultury i ochrony jej dóbr oraz podtrzymywania tradycji narodowej gmina wyda 63 tys. 490 zł. Pieniądze zostały podzielone pomiędzy Złotnicki Zespół Górali Czadeckich „Dolina Nowego Sołońca” – 13 tys. 500 zł, Stowarzyszenie Mała Wielka Tęcza (Ochrona dziedzictwa kulturowego i kultywowanie tradycji  -10 tys. zł oraz Podróż śladami przodków -2 tys. zł), Fundację XXI w. („Zdalne warsztaty modelarskie dziedzictwa architektonicznego” – 990 zł), Gminne Stowarzyszenie Zespołów Śpiewaczych („Śpiewajmy Razem” – 33 tys.zł), Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi „Dolina Zielona” w Mirostowicach Dolnych (Wszystko się może zdarzyć. Edycja 2021- 4 tys. zł). Stowarzyszenie Mała Wielka Tęcza miało jeszcze pomysł na kolonię z kulturą ludową, ale nie komisja odmówiła im dofinansowania.

Sport na bogato

Największy zastrzyk finansowy gmina dała na sport. Poszło na to 204 tys. 400 zł.

Pieniądze podzielili pomiędzy siebie LZS ZORZA Kadłubia („Piłka nożna integruje rozwija bawi”- 13 tys. zł), LZS „PIAST” Lubanice („Sport to zdrowie” 13 tys. zł), Fundacja Pięknolesie („Umiem pływać” 9 tys. 900 z), WKS „Łaz” („Sport dla każdego”- 13 tys. zł), LKS „Błękitni Olbrachtów” („Z Błękitnymi nie wygra żaden Covid. Tak się bawi Olbrachtów” 25 tys. zł oraz „Chcę być sprawny i zdrowy, więc trenuje tenis stołowy”- 9 tys. zł), LZS „Delta” Sieniawa Żarska („Dzieci z Sieniawy Żarskiej grają w piłkę nożną”- 20 tys. zł), KS Sparta Grabik („Piłka nożna-zabawa, integracja, zdrowie” 28 tys. zł oraz Mistrzowskie Dzieciaki 10 tys. zł), LZS FAX Bieniów („Sport to zdrowie w Bieniowie” 13 tys. zł), LZS Delta Sieniawa Żarska („Piłka nożna w Sieniawie Żarskiej” 28 tys. zł), LKS „Mirostowiczanka” („Seniorzy Mirostowiczanki wracamy do gry” 6 tys. 500 zł), Klub Karate Kontra w Żarach („Rozwój Japońskiego Karate w gminie Żary” 3 tys. zł) oraz WKS Zieloni Drożków („Zdrowa pasja” 13 tys. zł).

Pieniądze na rozwój kultury i ochrony jej dóbr oraz podtrzymywania tradycji narodowej w gminie Żary:

Złotnicki Zespół Górali Czadeckich „Dolina Nowego Sołońca” – 13 tys. 500 zł
Stowarzyszenie Mała Wielka Tęcza -12 tys. zł
Fundacja XXI w. – 990 zł
Gminne Stowarzyszenie Zespołów Śpiewaczych – 33 tys.zł
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi „Dolina Zielona” w Mirostowicach Dolnych – 4 tys. zł

Pieniądze na sport w gminie Żary
LZS ZORZA Kadłubia – 13 tys. zł
LZS „PIAST” Lubanice – 13 tys. zł)
Fundacja Pięknolesie – 9 tys. 900 z
WKS „Łaz” – 13 tys. zł
LKS „Błękitni Olbrachtów” („Z Błękitnymi nie wygra żaden Covid.” – 34 tys. zł
LZS Delta” Sieniawa Żarska – 20 tys. zł
KS Sparta Grabik 38 tys. zł LZS FAX Bieniów – 13 tys. zł) LZS Delta Sieniawa Żarska – 28 tys. zł)
LKS”Mirostowiczanka” 6 tys. 500 zł)
Klub Karate Kontra w Żarach – 3 tys. zł)
WKS Zieloni Drożków – 13 tys. zł).
Napisz komentarz »