REKLAMA

Samorząd

Awantura o pustą szkołę

Opublikowano 12 lutego 2021, autor: Piotr Piotrowski

Radni z gminy wiejskiej Żagań już drugi raz nie zgodzili się na likwidację szkoły podstawowej w Trzebowie. Mimo, że placówka nie funkcjonuje już od dwóch lat, bo nie ma uczniów.

O pustostan po szkole radni spierali się na sesji (9 lutego). Rok temu, większość z nich nie zgodziła się na likwidację, ale mimo to wójt Leszek Ochrymczuk postanowił ponownie wprowadzić uchwałę pod głosowanie. Po to, aby zagospodarować budynek na mieszkania komunalne lub socjalne. Sekretarz gminy, Danuta Michalak podkreśliła, że po likwidacji placówki z przyszkolnego oddziału przedszkolnego, zostałoby wyodrębnione samodzielne przedszkole.

– Jakie ta likwidacja przyniesie oszczędności dla gminy? – dociekał radny Wiesław Grela.  – Ta część budynku, w której mieściła się do tej pory szkoła, zostanie zagospodarowana na mieszkalna socjalne lub komunalne – odparła Michalak. – Aby nie dopuścić do zniszczenia budynku, obecnie jest on ogrzewany.

Sekretarz dodała, że w szkole uczyły się dzieci z Trzebowa, Rudawicy i Łozów. – Obecnie nie ma chętnych do nauki w tej placówce. Dzieci ze wsi Łozy są dowożone do szkoły w Świętoszowie – oznajmiła. – Po likwidacji szkoły oszczędności będą na ogrzewaniu. Poza tym, najemcy będą płacić gminie czynsz.

Drugie „Matysiaki”

Gdy radna Agnieszka Dziewiatnik wytknęła wójtowi, że chce zrobić z budynku drugie „Matysiaki” (tak nazywa się popularnie obskurny budynek z mieszkaniami socjalnymi w Żaganiu, w którym często dochodzi do dewastacji i pożarów – red.), oburzył się wiceprzewodniczący rady, Paweł Lipski. – Powinna pani w tej chwili przeprosić naszych mieszkańców, którzy korzystają z mieszkań socjalnych nazywając ich „Matysiakami” – grzmiał Lipski.

Radna przeprosiła, ale podkreślając, że nie chciała nikogo obrazić. Ostatecznie radni z opozycji wójta nie zgodzili się na likwidację szkoły. Takiej decyzji dziwił się radny Bartłomiej Broniszewski z Trzebowa.  – Drugi rok chcecie państwo blokować uchwałę i utrzymywać pusty budynek – wytykał. – Właśnie po to, aby nie podzielił losu budynku po wcześniej zlikwidowanej szkole w Dzietrzychowicach, który nadal stoi pusty – ripostowała przewodnicząca rady, Elżbieta Kłoniecka.

Napisz komentarz »