REKLAMA

Komunikacja

Żelazna z opóźnieniem

Opublikowano 12 lutego 2021, autor: Piotr Piotrowski

Rekordowy przetarg za 56 mln zł przebudowę czterech mostów i 11 kilometrów dróg z Żagania w kierunku Rudawicy został anulowany. Jak się okazuje, do sprawnej realizacji tego wielomilionowego zadania potrzebna jest obsługa prawna zewnętrznej firmy, za bagatela, ponad 52 tys. zł.

Starostwo ma swoich radców prawnych, ale w tym  przypadku musi to być kancelaria specjalizującą się  w zamówieniach publicznych. Przetarg za 56 mln zł został ogłoszony w grudniu, ale starosta go anulował z początkiem tego roku.

– Gdy wystartowaliśmy z tym zadaniem, zderzyliśmy się z dużą kancelarią prawną obsługującą firmę Budimex, zainteresowaną przetargiem. Było dużo pytań, wątpliwości – mówi Iwona Hryniewiecka, sekretarz powiatu. – A to dlatego, że zmieniała się ustawa o zamówieniach publicznych, łatwo popełnić błąd. Sama treść umowy musi zostać zostać sporządzona pod nadzorem prawników specjalizujących się w zamówieniach publicznych.

Dlatego, zanim starosta ogłosi kolejny przetarg, musiał zabezpieczyć w budżecie 52 tys. 890 zł na obsługę prawną tego zadania. Radni przegłosowali już dodatkowe pieniądze na inwestycję.

Dodajmy, że przebudowę czterech mostów, ulicy Żelaznej w Żaganiu oraz odcinka z Żagania w kierunku Rudawicy finansuje Ministerstwo Obrony Narodowej, z funduszu na drogi o znaczeniu obronnym. Głównym powodem inwestycji są wojska amerykańskie, które przemieszczają się tymi drogami z pancernej stolicy Polski do baz na Dolnym Śląsku. P

To ogromne zadanie zostanie podzielone na trzy etapy. Same roboty zakończą się w maju 2023 r.  Nowa droga musi spełnić parametry, więc pod topór pójdzie 30 drzew ul. Żelaznej oraz na drodze z Żagania do Rudawicy. Wycięte zostaną klony, dęby, lipy, akacje i sosny.

Napisz komentarz »