REKLAMA

Kultura, Oświata

Niepublicznie w Wichowie

Opublikowano 12 lutego 2021, autor: Piotr Piotrowski

Władze gminy Brzeźnica planowały likwidację szkoły w Wichowie. Przejmie ją Stowarzyszenie Oświatowe „Diapazon”.

  Wydatki na oświatę w gminie sięgną w tym roku ponad 6,5 mln zł, z czego subwencja oświatowa z rządu to zaledwie 3,1 mln. Wójt zalecił więc ostre oszczędności we wszystkich szkołach, w Chotkowie, Brzeźnicy i Wichowie. I rozważał likwidację tej ostatniej – najmniejszej, do której gmina dokłada rocznie ok. 1 mln zł.

W grę wchodziła reorganizacja gminnej sieci szkół i pozostawienie w Wichowie tylko oddziału przedszkolnego i klas 1-3 albo przejęcie jej przez stowarzyszenie oświatowe.

– To najmniejsza z naszych trzech szkół. Z roku na rok spada liczba jej uczniów- mówi wójt gminy,  Jerzy Adamowicz. – Obecnie do Wichowa uczęszcza 52 uczniów.  W grę wchodziła likwidacja i przejęcie placówki przez stowarzyszenie, które prowadziłoby ją jako szkołę niepubliczną. Po fiaskach rozmów ze stowarzyszeniem Wzgórz Dalkowskich, kolejne – „Diapazon” z Pożarowa wyraziło chęć prowadzenia szkoły. Jesteśmy już po podpisaniu wstępnego porozumienia. Stowarzyszenie przejmie szkołę i pracowników, którzy stracą przywileje wynikające z Karty Nauczyciela. Myślę, że nie stanie się im krzywda, biorąc pod uwagę to, że większość nabyła już prawa emerytalne.

W tej sprawie wypowiedzą się też radni na sesji, 19 lutego br.

Napisz komentarz »