REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Proszą o pomoc dla mamy

Opublikowano 12 lutego 2021, autor: jb

Mruga oczami. Tak od od 17 lat porozumiewa się z bliskimi Wioletta Kuczmińska (Chabiniak). Teraz ruszyła zbiórka na dostosowanie łazienki do potrzeb sparaliżowanej kobiety.

Zawsze uśmiechnięta i pełna energii. Pracowała w żagańskim „Rolniku” w dziale szkła i porcelany. Od 17 lat wymaga opieki przez całą dobę. Po nierozpoznanym w porę udarze pnia mózgu jest całkowicie sparaliżowana. Zachorowała, gdy miała 33 lata.

– Przez 17 lat dawaliśmy sobie radę, niestety z pewnymi trudnościami już nie dajemy rady. W ubiegłym roku z pieniędzy zebranych z 1% podatku udało nam się kupić podnośnik. Do tej pory sami dźwigaliśmy mamę kilkanaście razy dziennie – mówi jej córka Joanna, która dziś jest opiekunem prawnym matki.

– Walczymy o remont łazienki i dostosowanie jej do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Z podnośnika nie da się w łazience korzystać. Do jej kąpieli potrzebne są trzy osoby. Mama nie trzyma głowy sama, jedna osoba musi ją podtrzymywać, druga osoba trzyma nogi, aby nie ugięły, trzecia myje. Mamy ciało jest wiotkie – dodaje Joanna.

Straciłyśmy wszystko

Zachorowała w 2003 roku. -Wstała rano, żeby obudzić nas do szkoły i nagle opadła z sił. Na kolanach doszła do sypialni, było jej bardzo duszno. – wspomina.

Pogotowie przyjeżdżało trzy razy. Lekarze podawali leki m.in. na histerię, a stan Wioletty się pogarszał. Drętwiały jej usta, nie mogła się ruszyć, doszły wymioty, utrata przytomności. W żarskim Szpitalu Na Wyspie zdiagnozowano u niej udar pnia mózgu.  Na OIOM trafiła w stanie krytycznym.

–  Wylałyśmy tysiące łez, ale wierzyłyśmy, że przeżyje. Miała do kogo wracać i walczyła dla nas -dodaje druga córka, Magdalena.

-Zamieszkaliśmy z dziadkami. Ja miałam 12 lat, Magda 13 lat. To był koszmarny widok. Mama była wycieńczona, wychudzona. To co wtedy czułyśmy, z czym musiałyśmy się zmierzyć, to nie były zwykłe problemy nastolatek. Nigdy nie pogodzimy się z tym, co się wtedy stało i nigdy nie zrozumiemy dlaczego właśnie jej się przytrafiło. Straciłyśmy wszystko – mówi Joanna.

-Nasi dziadkowie byli przy niej przez całą dobę, pomagała im też siostra mamy. My  po szkole pomagałyśmy.  Dziś dziadkowie mają ponad 80 lat,  ja jestem prawnym opiekunem mamy i na zmianę z siostrą się nią opiekujemy – dodaje.

Nie doceniamy

Wioletta ma 52 lata.  Rehabilitowana jest 4 razy w tygodniu. Ma rurkę tracheostomijną, przez którą jest odsysana z wydzieliny i przyjmuje tlen, żywiona jest pozajelitowo.

-Mama potrzebuje opieki przez całą dobę. W nocy często wybudza ją kaszel, który doprowadza do problemów z oddychaniem i wtedy potrzebuje podania tlenu. Jest pionizowana, także sadzana na wózek, fotel. Mama nie może być mamą i babcią, jaką chciałaby być, ale jest szczęśliwa,że nas ma. My nieraz nie doceniamy zwykłych, prostych rzeczy, ją natomiast cieszy kąpiel w wannie czy wyjście na podwórko latem – dodaje Magda.

Jest świadoma

Z bliskimi porozumiewa się mrugając oczami.

-Mówimy kolejno litery alfabetu, a kiedy ona mrugnie to znaczy, że ma być ta litera i zapisujemy ją. Doszła do tego nasza babcia. Mama chcąc jej coś przekazać zaczęła mrugać oczami i babcia się domyśliła. Najpierw przekładaliśmy przy mamie karteczki z literami i tak mama układała cale wyrazy, a dziś po prostu mówimy jej alfabet – mówi Joanna. A Magda uzupełnia. -Mama jest w pełni świadoma, co się dzieje wokół niej.

Razem do celu

-Do pewnego etapu byliśmy w stanie zapewniać jej pomoc sami. Dzisiaj musimy prosić o pomoc innych – mówią jej córki.

Na remont łazienki ruszyła internetowa zbiórka na portalu zrzutka.pl „Likwidacja barier dla Wioletty, która jest po udarze pnia mózgu” na Facebooku jest grupa „Pomoc dla Wioletty”.

-Do kupienia jest np. gitara elektryczna Les Paul Standard Pro, która została podarowana nam od człowieka o wielkim sercu. Każdemu dziękujemy za wystawiane przedmioty i licytację, bo dzięki nim dojdziemy do celu – mówi Magda.

Dla Wioletty można oddawać także 1% swojego podatku. W swoim rozliczeniu należy wtedy wpisać numer KRS 0000226818 i dopisać cel szczegółowy C-P320/2009.
Napisz komentarz »