REKLAMA

Zdrowie

Narodowy Chaos Szczepień

Opublikowano 05 lutego 2021, autor: jb

Zmniejszenie liczby dostaw. Przekładanie terminów. Zmiana kolejności grup, które przyjmą szczepionkę przeciwko koronawirusowi. To wszystko działo się w ostatnim tygodniu.

Do tej pory ustalono kolejność szczepie w czterech etapach. Choć zapisy na szczepienia ruszyły tylko dla grupy 0 i części grupy I.  W grupie 0 znaleźli się pracownicy służb medycznych, aptek, sanepidów i mundurowi, którzy pracują przy zwalczaniu pandemii.

W ubiegłym tygodniu, gdy ruszyły już szczepienia dla osób powyżej 80 roku życia, poinformowano, że w grupie I oprócz nich znalazły się osoby poniżej 60 roku życia, które chorują przewlekle i nauczyciele.

Kiedy miałby ruszyć dla nich zapisy? Póki co wszystkie terminy szczepień zajęte są przez seniorów.

W tym tygodniu jednak rząd poinformował, że od 8 lutego do Polski przyjadą dostawy szczepionki firmy AstraZeneca. Gdy okazało się, że skorzystać z niej mogą osoby do 60 roku życia, rząd ogłosił, że trafi ona do nauczycieli. Otrzymają je w pierwszej kolejności pracownicy przedszkoli i klas 1-3.

Chcą skutecznie, nie wcześnie

Ruszyła fala poruszenia. Choć Związek Nauczycielstwa Polskiego apelował, by przyspieszyć terminy szczepień dla nauczycieli, by do nauki stacjonarnej wrócili uczniowie, ich niezadowolenie wywołał fakt, że szczepionka tej firmy chroni w 60 procentach przed zakażeniem. Szczepionka firmy Pfizer dawała ponad 90 procent skuteczności.

– Nauczyciele i pracownicy oświaty powinni być szczepieni na równi, nie przed, z innymi grupami uwzględnionymi w etapie I szczepionką o najwyższej skuteczności – mówi Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

– Nas nie bardzo interesuje szczepionka, która daje 50 procent gwarancji, że nie zachorujemy. Gdybym miała możliwość skorzystania ze szczepienia, to bym to zrobiła, ale nie szczepionką, która daje mi 50 procent bezpieczeństwa. Patrząc na kolejki w przychodniach, to ciężko sobie wyobrazić, żeby szczepienia dla nauczycieli miały ruszyć w przyszłym tygodniu – mówi Lucyna Grzybowicz, szefowa oddziału ZNP w Żarach.

Romana Błahuta, szefowa oddziału ZNP w Żaganiu nie jest w grupie uprawnionej do szczepienia. -Rozumiem jednak, że wśród nauczycieli zdania są podzielone, każdy może mieć wątpliwości. Na razie więcej jest niewiadomych poza informacją o tym, że te szczepienia mają ruszyć – mówi.

Przychodnie, które szczepią już seniorów, mają już pełne listy zarejestrowanych, więc  czy trzeba byłoby przerwać szczepienia seniorów, by zaszczepić w tym samym czasie nauczycieli? -Czekamy na komunikat o tym, kto i kiedy miałby szczepić nauczycieli. – mówi Jolanta Dankiewicz, prezes Szpitala Na Wyspie w Żarach, który w naszym regionie szczepi tygodniowo największą liczbę pacjentów.

 Każdy inaczej

Nie jest też jasne, czy zaplanowane do tej pory terminy w ogóle zostaną dotrzymane, bo tylko przez pierwsze trzy miesiące roku do Polski trafi o 3 mln dawek mniej niż pierwotnie zakładano.W naszym województwie już w 7 przychodniach poprawiano grafiki szczepień przez opóźnienia w dostawach.

-Szpital Na Wyspie, jako szpital węzłowy otrzymuje 210 szczepionek na tydzień.W tej chwili terminy szczepień wyznaczamy są na koniec marca. Nie mamy informacji co dalej, gdy ten grafik zapełnimy- mówi J. Dankiewicz.

Standardowo każdy POZ otrzymuje 30 szczepionek na tydzień.

KTO POLICZY?
Stworzono kalkulator terminów szczepień, który analizując dostawy szczepionek i kolejność grup, przewiduje prawdopodobny termin szczepień. I tak:
-Osoby w wieku od 20 do 65 lat dowiedzą się z niego, że uprawnionych do głosowania przed nimi może być nawet 20 mln Polaków. Ich termin szczepienia wyznaczany jest od stycznia do listopada 2022 roku. Termin szczepień dawką od firmy Moderna sięga grudnia 2022 roku.
Przewidywania nie będą dokładne, dopóki nie będą wyznaczone terminy rejestracji dla kolejnych grup.
Kolejność osób, które będą mogły przyjąć szczepionkę na koronawirusa podzielono na 4 etapy.

Etap (grupa) 0: pracownicy służb medycznych, ich personel, pracownicy prywatnych podmiotów medycznych, rodzice wcześniaków urodzonych przed 37 tygodniem ciąży, osoby zatrudnione w placówkach całodobowej opieki
Etap (grupa) I: pensjonariusze DPS-ów i ZOL-ów, seniorzy powyżej 60 roku życia, osoby poniżej 60 roku życia, ale przewlekle chore, służby mundurowe, nauczyciele.

Etap (grupa) II: osoby zapewniające funkcjonowanie państwa a narażone na kontakty z dużą grupą ludzi (np. listonosze, kierowcy).

Etap (grupa) III: pracownicy i przedsiębiorcy sektorów zamkniętych rozporządzeniami z powodu epidemii; pozostałe osoby pełnoletnie.

Napisz komentarz »