REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Szukamy domu dla Huberta!

Opublikowano 05 lutego 2021, autor: Michalina Kozarowicz

Hubert ma zaledwie 6 tygodni. Jego mama nie może się nim zająć. Dzidziuś potrzebuje nowej kochającej rodziny.

Hubert urodził się 19 grudnia. Ma dopiero 1,5 miesiąca. Pilnie szuka kochającej rodziny, która się nim zaopiekuje jako rodzina zastępcza a w przyszłości może nawet adoptuje.

– Mama Huberta nie może się nim zająć. Niestety, jest uzależniona od alkoholu i nie radzi sobie z opieką nad dzieckiem – mówi Justyna Przedaszek, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Żarach – Jej starsza córka przebywa w domu dziecka. Szukamy rodziny zastępczej dla dziecka, bo nasze dwa pogotowia są pełne. W jednym mamy 7 dzieci, w drugim 4 i nie mamy możliwości umieścić w nich chłopca. Szukamy rodziny, która się nim natychmiastowo zaopiekuje.

Zdrowy chłopiec

Hubert jest zdrowym chłopcem, obecnie przebywa jeszcze pod opieką matki z powiatu zarskiego. Jednak to szybko musi się zmienić.

– Przeszkolimy rodziny zainteresowane tymczasową opieką nad chłopcem. Trzeba przejść też przez badania. Szukamy osób, które są mieszkańcami naszego powiatu. Trzeba być osobą zdrową i odpowiedzialną, która ma własne dochody. Procedury są, ale to też nie jest tak, że przejście przez ten proces jest skomplikowane. Przeciętnie funkcjonująca rodzina, która ma już odchowane dzieci, albo małe dzieci, i chciałby jeszcze dać komuś dom, może to zrobić. Jest to proces, ale my mamy okazję poznać się z rodziną a ona poznaje nas. Można przystąpić do szkolenia i się z niego wycofać. Nie zmusimy nikogo. – wyjaśnia J. Przydaszek. – Hubercik jeszcze nie może zostać adoptowany, ale to kwestia czasu, ponieważ mama już deklaruje kuratorom, że zrzeknie się praw rodzicielskich. Rodziny zastępcze mają pierwszeństwo w przypadku pełnej adopcji.

Z roku na rok w naszym regionie jest coraz gorzej. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie odbiera coraz więcej dzieci.

– W 2015 roku było trafiło do nas 21 dzieci. W 2016 już 57. W 2017 – 22 dzicei. A potem było już tylko gorzej. 2018 rok to 53 umieszczenia dzieci w rodzinach zastępczych i 65 w 2019. Rok 2020 to już 72 przypadki zabrania dzieci z domu. Tylko w tym roku mieliśmy już 7 umieszczeń dzieci. I już nie mamy gdzie umieszczać dzieci. Sąd był zamknięty, przez co sprawy sądowe trwają bardzo długo. A kolejne dzieci potrzebują pomocy. – wyjaśnia szefowa PCPR.

Skontaktuj się z PCPR

Rodziny, które chciałby pomóc Hubertowi mogą odwiedzić osobiście Powiatowe Centrum Rodzinie przy ulicy Artylerzystów w Żarach lub zadzwonić pod numer telefonu: 68 363 06 80.

Napisz komentarz »