REKLAMA

Samorząd

Dołożyli sołtysom

Opublikowano 05 lutego 2021, autor: jb

Na wyższe diety mogą liczyć sołtysi z gminy Iłowa.

Diety sołtysom podnieśli radni z gminy Iłowa (na sesji 29.01). Przypomnijmy, sołtysi wnioskowali o to jeszcze pod koniec 2019 roku. Zastrzegali, że zrezygnują ze swoich stanowisk, jeżeli podwyżki nie dostaną.

Kwotą bazową dla sołtysów jest 500 zł. – Do tej stawki są trzy dodatki. Przelicznik w zależności od ilości mieszkańców oraz 60 zł za zorganizowanie zebrania wiejskiego i kolejne 60 zł za udział w sesji. – tłumaczy sekretarz Aldona Slipaczek – Jurek.

Choć pod wnioskiem podpisało się wtedy wszystkich 10 radnych, to w ich imieniu wypowiadała się tylko sołtys Czyżówka Alicja Jundt.

– Bardzo jesteśmy ciekawi, jakie to faktycznie będą kwoty. W sprawie diet mieliśmy spotkanie z komisją ds. budżetu jeszcze w ubiegłym roku. My proponowaliśmy po 500 zł dla każdego sołtysa. Cieszę się, że nasz wniosek z 2019 roku w końcu został pozytywnie rozpatrzony. Rozumiemy zasadność przelicznika od mieszkańców, bo sołtysi największych wsi mają więcej pracy, chociażby przy zbieraniu podatku. Poprzednia kwota 200 zł miesięcznie nie starczała czasem na same dojazdy – mówi A. Jundt.

Do tej pory dieta sołtysów wynosiła 204 zł, co z dodatkami dawało około 237 zł do wypłaty miesięcznie.

Napisz komentarz »