REKLAMA

Samorząd

Zanim się zawali

Opublikowano 05 lutego 2021, autor: Piotr Piotrowski

Żagański Ratusz się sypie. Czy znajdzie się kasa na jego remont?

Wszystko zależy od tego, czy miasto dostanie pieniądze na dokumentację rewitalizacji zabytkowego budynku w Rynku. A stara się o 145 tys. zł z budżetu Województwa Lubuskiego. Za te pieniądze sporządzona zostanie ekspertyza i badania konserwatorskie a także projekt budowlany. ? Stworzenie dokumentacji projektowej rewitalizacji ratusza pozwoli nam ubiegać się o kolejne środki na jego remont – nie traci nadziei burmistrz Andrzej Katarzyniec.

Wieża ratuszowa jest w coraz gorszym stanie i grozi zawaleniem. Dwa lata temu alarmowali o tym i mieszkańcy, i Najwyższa Izba Kontroli. Stropy drewniane są częściowo zniszczone, pojawiły się ubytki tynku na spękanych i zawilgoconych kolumnach. Do tego zniszczone i spróchniałe elementy konstrukcyjne stropu i kolumny, które w każdej chwili grożą zawaleniem. Po tych sygnałach urzędnicy za 20 tys. zł okryli siatką odpadający tynk i zniszczone stropy.  Czy to wystarczy, aby spacerującym w Rynku mieszkańcom tynk nie spadł na głowę?

Marek Łazarz, dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich, które opiekuje się wieżą ratuszową,  zaznacza, że Ratusz po remoncie doskonale nadawałby się na utworzenie w nim Izby Regionalnej i Muzeum Historii Miasta. Gromadzone byłyby tam pamiątki z dziejów regionu i Żagania.

 

Napisz komentarz »