REKLAMA

Kronika policyjna

Gruby przekręt

Opublikowano 05 lutego 2021, autor: bj

Grupa 8 przestępców naraziła Skarb Państwa na 4-milionowe straty. Wszystko przez przemyt lewych papierosów.

Nawet 4 mln zł stracić mógł Skarb Państwa na procederze, którym trudniło się 8 osób, przeciwko którym został skierowany akt oskarżenia o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem papierosów z Polski do Niemiec. Akta sprawy trafiły właśnie do sądu.

Śledczy rozpracowywali  grupę przestępczą z województwa dolnośląskiego. Zajmowała  się ona przemytem papierosów bez polskiej akcyzy do Niemiec. Śledztwo wszczęła żarska prokuratura. Już w maju 2020 roku żarscy kryminalni zatrzymali sześć osób, dwie z nich trafiły za kratki. Przy okazji policjanci znaleźli kontrabandę czyli lewe papierosy i 400 tys. zł w gotówce polskiej i euro.

Wpadka szefa

Z czasem wpadli kolejni przestępcy, związani z szajką. 45-letni mężczyzna, który im szefował, usłyszał trzy zarzuty dotyczące kierowania wieloosobową grupą przestępczą. Ma ona na koncie przestępstwa skarbowe, przewożenie i przechowywanie papierosów bez zgłoszenia celnego i bez akcyzy. Jeden z przestępców, podczas przekraczania granicy wylegitymował się też przed pogranicznikiem podrobionym dokumentem potwierdzającym zatrudnienie w niemieckiej firmie. Kolejna siódemka, w wieku od 25 do 45 lat, usłyszała zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przemytu z Polski do Niemiec. Na poczet przyszłych kar, grzywien na nieruchomościach oraz trzech pojazdach od członków grupy przestępczej zabezpieczona została kwota 457 tysięcy złotych. Członkom grupy grozi nawet 5 lat odsiadki, a ich bossowi nawet 10 lat.

Napisz komentarz »