REKLAMA

Aktualności, Kultura, Oświata

Gorące serca żaganian

Opublikowano 05 lutego 2021, autor: Piotr Piotrowski

Ponad 35 tys. zł zebrali mieszkańcy Żagania w 29. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Ze względu na pandemię, tegoroczny, niedzielny finał (31.01.) musiał odbyć się bez koncertów a licytacje gadżetów przeprowadzono wyłącznie internetowo. 29 wolontariuszy na ulicach Żagania zbierało datki na potrzeby laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Żaganianie przygotowali na licytację ciasta, babeczki i ekologiczny chleb. Kiermasz zorganizowano przy klubie Elektrownia, przy ul. Bema. Tam też na mieszkańców czekali członkowie Stowarzyszenia Miłośników Kolei Ok1, z przejażdżkami drezyną na nieczynnej linii kolejowej.

– Rok temu „drezynowanie” bardzo spodobało się mieszkańcom, więc postanowiliśmy kontynuować pomysł. Tym razem z przejażdżek  skorzystało  więcej osób, bo mieli do dyspozycji aż dwie drezyny – mówi Sławomir Świniuch, prezes stowarzyszenia, zaznaczając, że przejażdżki drezyną już na stałe zagościły wśród żagańskich atrakcji. 

Do akcji WOŚP włączyło się stowarzyszenie „Piechur” wyruszając „Ścieżką Wiewiórczą” po żagańskim parku.  Finał odbył się nad Kwisą w Trzebowie wielkim morsowaniem i degustacją „wośpowego” tortu.

 – Mieszkańcy wrzucali datki do stacjonarnych puszek, w cukierni IGizmo na osiedlu oraz na Rynku – mówi Anna Lipiecka z Żagańskiego Pałacu Kultury. – Do 10 lutego potrwają licytacje w internecie. „Pod młotek” pójdą m.in. obrazy żagańskich artystów, gadżety WOŚP oraz vouchery na masaże.

Akcje WOŚP od lat wspiera Krystyna Szkudlarek.  – Tegoroczny finał jest inny, bez imprez masowych i koncertów, ale wierzę, że i tak uda się zebrać więcej pieniążków- powiedziała „Regionalnej” podczas żagańskiego finału. 

– Mieszkańców nie odstraszyły ani pandemia ani mróz. Dziś pokazują, że mają gorące serca i chętnie wrzucają datki do puszek  – mówi Dora Cygan, która wraz z koleżankami z akcji „Ryneczek Żagań” przygotowała kiermasz ciast i domowych przysmaków, które rozeszły się w kilka godzin.

Napisz komentarz »