REKLAMA

Zdrowie

Kiedy się zaszczepimy?

Opublikowano 29 stycznia 2021, autor: jb

Zanim w ubiegły piątek ruszyła rejestracja na szczepienia dla osób powyżej 70 roku życia, wolnych terminów i miejsc w zasadzie już nie było. Nie starczyło ich nawet dla wszystkich chętnych osób powyżej 80 roku życia.

Według zaleceń ministerstwa przychodnie POZ, dostają 30 szczepionek na tydzień. Chętnych do szczepienia jest więcej. W dniu rozpoczęcia rejestracji dla osób powyżej 70 roku życia, w większości przychodni nie było już miejsc do końca marca, czyli do czasu, w jakim Narodowy Fundusz Zdrowia kazał przychodniom utworzyć kalendarz szczepień. Nie zdążyli się zapisać nawet wszyscy powyżej 80 roku życia, gdy rzecznik rządu powiedział, że miejsc na razie nie ma. Nie da się jednak zarejestrować w kilku miejscach i czekać, gdzie termin wypadnie szybciej. Termin rejestracji wyznaczany jest na podstawie numeru pesel, jeżeli raz zostanie on wprowadzony do systemu, nie będziemy mogli na ten sam numer zarejestrować się w innej przychodni, żeby nie blokować terminów.

Poczekasz na termin

Nie sprecyzowano, kiedy konkretnie ruszą grafiki szczepień na kolejne tygodnie.Nie wiadomo też, w jakich ilościach do kraju będzie docierać zamówiona liczba szczepionek. W dostępnym kalkulatorze przewidywanych terminów szczepień wychodzi, że 40-letnia pracująca osoba (niezwiązana ze służbami medycznymi i zwalczaniem covid), która nie choruje przewlekle na pierwszą dawkę szczepionki może poczekać nawet do końca grudnia 2022 roku. Młodsi jeszcze dłużej.

W Żaganiu, według ostatnich danych opublikowanych przez GUS, jest 1089 mieszkańców powyżej 80 roku życia. Pacjentów szczepią trzy przychodnie, każda otrzymuje 30 dawek na tydzień, czyli w mieście w tygodniu zaszczepić się może maksymalnie 90 osób. Zakładając, że wszyscy seniorzy z tej grupy wiekowej chcieliby się zaszczepić, oznacza to, że przy takiej ilości dostępnych szczepionek samo podanie im pierwszej dawki leku zajęłoby ponad 12 tygodni. Osób powyżej 70 roku życia jest w mieście 1.872 podanie im tylko pierwszej dawki zajęłoby 20 tygodni, czyli zakończyło w połowie czerwca.

W Żarach mieszka 1561 osób powyżej 80 roku życia. Przez to, że Szpital Na Wyspie może szczepić więcej, bo 210 osób tygodniowo, podanie pierwszej dawki leku w mieście zajęło by prawie 7 tygodni. A wiadomo, że w Żarach rejestrują się nie tylko mieszkańcy miasta.  Przez to, że z przyznanej puli szczepionek przychodnie muszą podawać jeszcze drugą dawkę, terminy i tak się wydłużają.

Duży więcej

Szpital Na Wyspie w Żarach  jako szpital węzłowy może podać pacjentom 210 szczepionek na tydzień.

-W tym tygodniu jest to wyjątkowo nawet 270 dawek, normalnie będziemy mieć 210. Na ten moment mamy informację, że gdy za dwa tygodnie ruszy podawanie drugiej dawki pacjentom, to dostaniemy podwójną liczbę szczepionek, czyli 420 na tydzień. I tyle będziemy w stanie podać pacjentom – mówi prezes szpitala Jolanta Dankiewicz.

W szpitalu terminy szczepień wyznaczane są już na marzec. Do „Regionalnej” zgłosiły się  osoby, które zapisywały się na szczepienie w szpitalu, ale nie otrzymały potwierdzenia terminu szczepienia. Potwierdzenie powinno być wysyłane poprzez SMS w ciągu 2-3 dni od zapisów. -Nie ma takiej możliwości, żeby ktoś nie dostał potwierdzenia terminu. Może być tak, że dane z zapisów wprowadzane są do systemu dopiero po zakończeniu wszystkich szczepień w danym dniu, ale każdy, kto się zapisał takie potwierdzenie otrzyma.  – mówi prezes. I dodaje – Wszystkie takie sprawy należy wyjaśniać poprzez numer tel. 68 47 57 602.

Tyle, ile mogą

Mniejsze przychodnie deklarują możliwość wykonania 30 zastrzyków na tydzień. Co oznacza, że z terminów do końca marca trzeba odjąć jeszcze te na podawanie drugiej dawki.

W przychodni „Kowalska – Bodnar” w Żaganiu  już w ubiegły wtorek ogłoszono, że wolnych terminów nie ma. -Nie rejestrujemy i nie prowadzimy żadnej listy rezerwowej. Nie wiemy, kiedy i w jakim wymiarze ruszy kolejna fala szczepień, więc nie chcemy dawać ludziom nadziei. W pierwszy dzień rejestracji dla osób powyżej 70 roku życia (22.01.) przed przychodnią stała kolejka już od 6:00 rano. Skończyło się to wyzwiskami i pretensjami, że nie ma już miejsc – słyszymy w przychodni.

105. Kresowy Szpital Wojskowy z Żar prowadzi szczepienia dla pracowników służb medycznych. Od końca grudnia do tej pory podano w nim już 1400 dawek szczepionki.

Miasto Liczba mieszkańców powyżej 80 roku życia Liczba osób w przedziale 70-80 roku życia Liczba osób w przedziale 60-70 roku życia Liczba przychodni, które szczepią pacjentów
Żary 1.561 2.885 5.877 3
Żagań 1.089 1.872 4.092 3
powiat żarski 3.675 6.460 14.162 16
powiat żagański 3.167 5.433 11.650 13
Napisz komentarz »