REKLAMA

Zdrowie

Chorujemy ciężej

Opublikowano 29 stycznia 2021, autor: jb

Od 1 lutego do godziny 18:00 będzie można się rejestrować do lekarza specjalisty w poradniach 105. Szpitala Wojskowego w Żarach.

Do tej pory rejestracja była czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00. Godziny jej pracy wydłużono do godz. 18:00.

Pacjentów nie brakuje

Od początku pandemii w szpitalu wykonano 12.285 testów na obecność koronawirusa. W ostatnim tygodniu w żagańskim laboratorium szpitala przebadano 423 próbki.

W czwartek, 28 stycznia, na na wszystkich oddziałach covidowych szpitala zajętych było 88 łóżek (na 102 dostępne). W tym czasie zajęte przez pacjentów były trzy na siedem dostępnych w szpitalu respiratorów.

-Statystycznie wydaje się, że troszkę pacjentów jest mniej. Trzeba jednak pamiętać, że oddział w Żarach jest prawie cały czas pełny, pulmonologia w Żaganiu jest także pełna. Nie wiemy, w jakim kierunku to dalej pójdzie – mówi Ryszard Smyk, z-ca komendanta szpitala. – Tak naprawdę wszystko zależy od samych ludzi. Na ulicy połowa osób ma prawidłowo założoną maseczkę na twarzy. Połowa robi sobie z tego żarty, chodzi z odsłoniętym nosem. Może myślą, że samym nosem się nie zarażą. Prawie rok apelujemy o noszenie maseczek, ale jeszcze nie wszyscy to przyswoili – dodaje.

To, że pacjentów jest teraz mniej, nie znaczy, że są w lepszym stanie. -Generalnie ta druga fala zachorowań ma dużo cięższy przebieg u pacjentów. Jest większa śmiertelność niż wiosną i stan pacjentów jest cięższy. – dodaje R. Smyk.

Z pracowników szpitala dwie osoby są zakażone wirusem, dwie kolejne przebywają w kwarantannie.

W izolatorium, które utworzone jest w Hotelu Villa Nova w Żaganiu przebywało 26 osób. Wszyscy to żołnierze.

Napisz komentarz »